20 Ekim 2020 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 116.249
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 2026
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 75
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 1.424
Dünya Genel

Kudüs;Tüm Müslümanların Harim-i İsmeti, Göz Bebeğidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ürdün Kralı II. Abdullah ile düzenlediği ortak basın toplantısında ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma planı hakkında “Kudüs’ün statüsü konusunda atılacak yanlış bir adım tüm İslam âleminde infiale..

Kudüs;Tüm Müslümanların Harim-i İsmeti, Göz Bebeğidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ürdün Kralı II. Abdullah ile düzenlediği ortak basın toplantısında ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma planı hakkında “Kudüs’ün statüsü konusunda atılacak yanlış bir adım tüm İslam âleminde infiale sebep olacaktır. Kudüs; tüm Müslümanların Harim-i İsmeti’dir, göz bebeğidir. Kimden gelirse gelsin, bu tarihî hakikati göz ardı eden her yaklaşımın sonu hüsrandır, felakettir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Ürdün Haşimi Krallığı’nın Kudüs’teki kutsal mekânların hamisi olarak oynadığı kritik rolü çok önemsiyoruz. Kudüs’ün statüsü konusunda atılacak yanlış bir adım tüm İslam âleminde infiale sebep olacaktır. Bu barış zeminini dinamitleyecek, bölgemizde yeni gerilimlerin, yeni çatışmaların fitilini ateşleyecektir. Kudüs, tüm Müslümanların Harim-i İsmeti’dir, göz bebeğidir. Kimden gelirse gelsin bu tarihî hakikati göz ardı eden her yaklaşımın sonu hüsrandır, felakettir. Bölgemizin huzur, barış ve güvenliği iç politik hesaplara kurban edilemeyecek kadar önemlidir. Orta Doğu’da istikrar için yegâne yol 1967 sınırları dâhilinde bağımsız bir Filistin Devleti’nin başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde vücut bulmasıdır.”

“İSLAM DÜNYASI KUDÜS KONUSUNDA BİR VE BERABER HAREKET ETMELİ”

İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak 13 Aralık’ta İstanbul’da olağanüstü liderler zirvesi toplayacaklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirveden bir gün önce üye ülkelerin dışişleri bakanlarının toplanarak zirveye ön hazırlık yapacağını, zirvede alınacak kararları ve sonuç bildirgesini tüm dünyaya açıklayacaklarını sözlerine ekledi.

“İslam dünyasının Kudüs’ün statüsünün korunması noktasında bir ve beraber hareket etmesi çok önemlidir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arap Ligi Dönem Başkanlığını üstlenmiş olan Ürdün Kralı II. Abdullah’la bu süreçte yakın diyalog hâlinde olmaya önem verdiklerini söyledi.

“KUDÜS’ÜN HUKUKİ STATÜSÜNÜ DEĞİŞTİRECEK HER TÜRLÜ ADIMDAN UZAK DURULMALI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben buradan tüm dünyaya şu çağrıyı yapmak istiyorum: Kudüs’ün Birleşmiş Milletler kararlarıyla da defalarca teyit edilmiş hukuki statüsünü değiştirecek her türlü adımdan uzak durulmalıdır. Hiç kimsenin kişisel hevesleri uğruna milyarca insanın kaderiyle oynamaya hakkı yoktur. Böylesi bir adım sadece terör örgütlerinin ekmeğine yağ sürecektir” açıklamasında bulundu.

Ürdün Kralı II. Abdullah ile Suriye ve Irak’taki gelişmeler hakkında da görüş alışverişinde bulunduklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Suriye’nin ve Irak’ın toprak bütünlüğüne büyük önem veriyoruz. Ürdün’ün de bu bağlamdaki gelişmeleri yakından takip ettiğini, bizimle aynı endişeleri paylaştığını gördük. Suriye ve Irak’ı terk etmek zorunda kalan milyonlarca kardeşimize ev sahipliği yapıyoruz. Bugün itibariyle Türkiye 3 milyon, Ürdün ise 1 milyonun üzerinde Suriyeliyi misafir ediyor. Önümüzdeki dönemde bu konulardaki iş birliğimizi bölgenin barış, güvenlik ve istikrarına katkı sağlayacak şekilde daha da güçlendireceğiz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.