KYÖD’den ‘Elektronik Atık Projesi’

KYÖD Yönetim Kurulu Adına Başkan Didem Turan, KYÖD’nin 1 Mart 2021 – 31 Mayıs 2021 tarihleri arasında başlattığı Elektronik Atık Projesi ile ilgili olarak basın bilgilendirmesi yaptı.  “Bir yandan küresel iklim değişiklikleri..

KYÖD’den ‘Elektronik Atık Projesi’

KYÖD Yönetim Kurulu Adına Başkan Didem Turan, KYÖD’nin 1 Mart 2021 – 31 Mayıs 2021 tarihleri arasında başlattığı Elektronik Atık Projesi ile ilgili olarak basın bilgilendirmesi yaptı. 

“Bir yandan küresel iklim değişiklikleri bir yandan tüm dünyayı etkileyen salgın ve salgınla birlikte artan sorunlar ülkemizi ve dünyayı başta  sağlık olmak üzere, ekonomik, psikolojik,  sosyolojik vb. pek çok açıdan etkiledi. Bu süreçte hepimiz yaşadığımız hayat ile ilgili önceliklerimizi gözden geçirdik. ‘’Nasıl bir dünyada yaşıyoruz ve geleceğe, çocuklarımıza nasıl bir dünya bırakmalıyız.’’ sorusu inanıyorum ki hepimizin aklında…

Dünya havası suyu toprağı bitki örtüsü ile uzun süredir imdat çığlıkları atıyor. Hergün dünyanın bir bölgesinden yaşanan aşırı yağmur sonrası oluşan seller, deprem veya aşırı soğuk nedeniyle ölen insanların haberlerini okuyoruz. Artan dünya nüfusu temiz hava, temiz toprak, temiz suya artan ihtiyacı çoğaltırken; bilinçsiz sanayi, tüketim ve teknoloji doğanın daha fazla yıpranması sonucunu da beraberinde getiriyor. Teknolojik gelişmeler bir yandan insan yaşamını kolaylaştırırken bir yandan da doğaya daha fazlı atık bırakılmasına yol açıyor. Yaşamımızın artık vazgeçilmez parçaları haline gelen teknolojik cihazların ömrünü tamamladığında doğaya zarar vermeden dönüştürülmesi yaşanabilir bir dünya için çok önemli. Bu anlamda, hem kamu hem sivil toplum kuruluşlarına, hem de bu cihazları üretenlere düşen görevler var.

Bizler birey olarak sağlıklı bir çevrede ve toplumda yaşamanın önemini bir kez daha kavrarken, bir sivil toplum kuruluşu olarak sağlıklı çevreye olan duyarlılığın toplumun her kesiminde daha da artırılması gerekliğini düşünüyoruz. Bir yanda doğaya duyarlı teknoloji ve sanayi kullanarak üretirken, diğer yandan tüketim sonucu ortaya çıkan her türlü  atık materyalin çöpe gitmeden geri kazanılması gerektiğine inanıyor ve savunuyoruz.

1947 de kurulduğundan bu güne aydınlık bir geleceğin eğitimli gençlik ve eğitimle aydınlanmış güzel insanlarla gerçekleşeceğine inanan, çağdaş bağımsız bir ülke hedefi için çalışan KYÖD olarak: 1 mart 2021 tarihinde başlattığımız bir çevre ve eğitim projesini bugün  sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz.

2020-2021 yılı, eğitim hayatımıza online eğitim kavramını getirse de 2021-2022 eğitim döneminde yeniden yüz yüze eğitime geçileceğini öngörüyoruz. Bu nedenle pandemi de ekonomik sorunları artmış ailelerimizin çocuklarına KYÖD burs fonumuzla destek olmak hedefindeyiz. 2021 yılı Ekim ayında başlayacak yeni öğrenim dönemi burs fonuna gelir sağlamak ve bu kentin gençlerinin üniversite yaşamını bir nebze olsun kolaylaştırmak için ELEKTRONİK ATIK TOPLAYACAĞIZ.

1Mart Pazartesi günü başlayacak bu çalışma 31 Mayıs Günü sona erecek ve bu çalışmadan elde edilen tüm gelir KYÖD BURS fonuna aktarılacaktır.

Etkinliğin ilk ayı için Toplama noktalarımız:

1) KYÖD Sosyal Tesisleri

2) Leyla Atakan Caddesi üzerinde Kandemir Sigorta,

3) Otogar Yanı B OneSportClup Tesisidir.

Süreç içinde işbirliklerimiz arttıkça toplama noktalarını da çoğaltacağız.

Bu proje kapsamında evde ömrünü tamamlamış, bozulmuş ve ne yapacağımızı bilmediğimiz her türlü elektronik atığı yukarıda adreslerini verdiğimiz toplama noktalarına  bırakarak gençlerimizin geleceğine bir küçük katkı da sizden bekliyoruz.

Toplanan Elektronik Atıklar Nelerdir: Küçük ev aletleri, her türlü elektrikli ve elektronik aletler, elektronik oyuncaklar, spor ve eğlence ekipmanları, izleme ve kontrol aletleri, tv kumandaları, Aydınlatma ekipmanları (floresan hariç), Bilişim cihazları Laptop, Tablet, Cep Telefonu, Klavye, Mouse, Printer), Tüketici ekipmanları televizyon ve monitörlör vb.

Büyük beyaz eşyalar, Buzdolabı/Soğutucular İklimlendirme cihazları, Büyük Atıklar için lojistik destek vermeye çalışacağız.

Bu çalışma ile amacımız: Geri dönüşüm kavramını hayata geçirmek, evlerimizde bekleyen eski işe yaramayan cihazlar çöpe gitmeden, dönüştürerek doğaya ve ekonomiye katkı sağlamak, bu dönüşümden elde edilen ekonomik katkıyı bu kentin gençlerine bir eğitim desteği olarak geri kazanmak ve oluşan imece ile KYÖD BURS FONU ile Kocaeli halkını yeniden buluşturmaktır.

Bu projenin hayata geçmesinde; Projenin kamuoyuna duyurulmasındaki destekleri için bu kentin tüm basın kuruluşlarına, proje paydaşımız Türkiye’nin önemli ve öncü geri dönüşüm şirketlerinden biri olan EXITCOM A.Ş. ye, bizlere kapılarını açan KANDEMİR SİGORTA A.Ş.  ve B.1 ONE SPORTS CLUB firmalarına ve bizleri bu çalışmada yalnız bırakmayacağını inandığımız başta üyelerimiz olmak üzere duyarlı yurttaşlarımıza teşekkür ederiz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL