27 Ekim 2020 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 127.651
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 2.209
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 76
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 1.511
Güncel Sağlık Yaşam

“Mevsim Geçişine Değil Günlük Yaşama Dikkat”

Stres, Ürtiker’i Tetikliyor Kızarıklık, kabarıklık ve kaşıntı gibi belirtilerle kendini gösteren ürtikerle ilgili doğru bilinen yanlışları Prof. Dr. Rebiay Kıran açıkladı. Kıran, “Bilinenin aksine mevsim geçişleri hastalığı tetiklemiyor. Hastalığın başlıca..

“Mevsim Geçişine Değil Günlük Yaşama Dikkat”

Stres, Ürtiker’i Tetikliyor

Kızarıklık, kabarıklık ve kaşıntı gibi belirtilerle kendini gösteren ürtikerle ilgili doğru bilinen yanlışları Prof. Dr. Rebiay Kıran açıkladı. Kıran, “Bilinenin aksine mevsim geçişleri hastalığı tetiklemiyor. Hastalığın başlıca tetikleyicisi stres” dedi.

Halk arasında kurdeşen olarak bilinen ürtikerin, bahar aylarında ve mevsim geçişlerinde kendini daha sık gösterdiği düşünülüyor. Fakat uzmanlar bunun tam aksini söylüyor. Ürtikerin kızarıklık ve kabarıklıklarla ortaya çıkan bir deri hastalığı olduğunu belirten Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rebiay Kıran, hastalığın iyi bir hasta-hekim ilişkisiyle tedavi edilebileceğinin altını çizdi.

Ürtiker, Nefes Almayı Güçleştirebilir

Ürtikerin görünüm itibariyle hastaları tedirgin ettiğini kaydeden Prof. Dr. Kıran, “Ürtiker ani başlayan kızarıklık, kabarıklık, kaşıntı, sızlama ve yanmayla bir döküntü şeklinde kendini gösteriyor. Etkilediği bölgeye göre şekilleri değişen bu kabarıklıklar bazen bir haritayı andırdığı ve şiddetli kaşıntıya yol açtığı hastanın paniklemesine ve acile gitmesine sebep oluyor” dedi.

Bu hastalığın solunum yollarında da oluşabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Kıran, “Ürtiker, bazı hastalarda özellikle göz kapakları ve dudak gibi yumuşak dokuların şişmesiyle kendini gösteriyor. Solunum yollarında oluşan ürtiker, hastanın nefes almasında güçlüğe neden oluyor” ifadelerini kullandı.

“Mevsim Geçişine Değil Günlük Yaşama Dikkat”

Günlük yaşamda kullanılan ürünlerin ürtikeri tetikleyeceğini söyleyen Kıran, “Mevsim değişikliklerinin bu hastalığı tetiklediği düşünülüyor fakat bu algı yanlış. Mevsim değişiklikleri ürtikerin tetikleyicileri arasında bulunmuyor. Günlük yaşamda aldığımız besinler bu türün tetikleyicileri arasında yer aldığı için gün içinde tükettiğimiz gıdalara, kullanılan kozmetik ürünlere ve ilaçlara dikkat etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

“Ağır Vakalarda İlaç Enjeksiyonu Uygulayabiliyoruz”

Hastalığı teşhis etmede hasta öyküsünün ve muayene bulgularının yeterli olduğunu aktaran Prof. Dr. Kıran”, “Altı haftadan kısa süren klinik tablolar akut ürtiker, altı hafta ya da daha uzun süren klinik tablolar ise ‘kronik ürtiker’ olarak adlandırılıyor. Tedavi sürecinde ilk önce kaşıntıda rol alan unsurları baskılamak amacıyla ilaçlar veriyoruz. Hastayı bir süre takip ediyor ve hastalığı kontrol altına alabiliyorsak bu ilaçlarla tedaviye devam ediyoruz. Ama bazı hastalarda ürtiker çok şiddetli seyrediyor ve tam olarak kontrol altına alınamıyor. Uzun süre kullandığımız ilaçlardan sonuç alamazsak bağışıklığın çalışmasını değiştiren veya baskılayan ilaçlar kullanıyoruz.” dedi.

 Stresten Uzak Durulmalı

Çoğu hastalıkta olduğu gibi ürtikerde de stresten uzak durulması gerektiğin altını çizen Rebiay Kıran, “Kimi zaman ürtikerin görüntü açısından verdiği sıkıntılar da strese sebep olabiliyor. Stres, ürtikeri arttırabileceği gibi ürtikeri başlatan sebep olarak da karşımıza çıkabilir. Bize başvuran herkese stresten uzak durmalarını ilaçlarını düzenli kullanmalarını öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.