Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/www/vhosts/kocaelidebugun.com/httpdocs/wp-content/plugins/sayfa-olusturucu/inc/styles-admin.php on line 392
Obeziteyle mücadele programı | Kocaelide Bugün

Obeziteyle mücadele programı

Büyükşehir’den obeziteyle mücadele programı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanan Aşırı Kiloluk ya da Obezite hastalığı giderek yaygınlaşarak halk sağlığı sorunu haline..

Obeziteyle mücadele programı

Büyükşehir’den obeziteyle mücadele programı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanan Aşırı Kiloluk ya da Obezite hastalığı giderek yaygınlaşarak halk sağlığı sorunu haline geliyor. Bu durum tüm dünyada obezite ile mücadele çalışmalarının başlamasına neden oluyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de bu kapsamda toplumun obeziteyle mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmaya teşvik etmek maksadıyla yeni bir projesini daha hayata geçirdi. Bu kapsamda Anne Şehir Sağlıklı Yaşam Programı içerisinde yer alan katılımcılara yönelik 3 aylık takip sürecini içeren Obezite ile Mücadele programını başladı.

SAĞLIKLI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından başlatılan Obezite İle Mücadele Program amacının bireylerde aşırı kilo alma, Obezite hastalığı ile ilişkili hastalıkların görülme sıklığının azaldığını ifade ediliyor. Program sayesinde kazandırılan dengeli beslenme, doğru nefes, düzenli fiziksel aktivite alışkanlığının sağlıklı ve  sürdürülebilir bir yaşamı desteklediği görülüyor. Böylelikle bilinçli ve sağlıklı kadınların sağlıklı çocuk ve aileyi oluşturduğunu neticede de toplumun yaşam kalitesini arttırdığını belirtiyor.

 

KURSİYERLER ANNE ŞEHİR’DEN ÇOK MEMNUN

‘’İyi ki Anne Şehir var, sizlerin de desteğiyle tam 17 kg verdim’’ diyen Anne Şehir katılımcısı Hülya Keskin, ‘’Daha önce araçla gidip geldiğim mesafeleri bu program sayesinde yürüyerek gidip gelmeye başladım. Alışverişlerim için yürümeyi tercih ediyorum. Mesela daha önce asansör kullanıyordum. Şu anda daha doğru nefes alıp daha sağlıklı olduğum için merdivenleri kullanıyorum. Bu bana daha enerjik ve daha mutlu hissettiriyor. Yemek yapma alışkanlığım değişti. Yemeğe daha az tuz, daha az yağ, daha az şeker katma alışkanlığı elde ettim. Yüksek karbonhidratlı yiyecekleri tüketmemeye başladım. Bu hem benim hem de ailemin sağlığı açısından çok faydası oldu’’ ifadesini kullandı.

HADİ ANNE GEL BUGÜN BİRLİKTE SPOR YAPALIM

Büyükşehir Belediyesinin Sağlıklı Yaşam Okulu Obezite ile Mücadele programına katıldığını aktaran Esra Kaliçci ise ‘’Haftada 3 gün spor egzersizlerimi yaptım. Günlük su, adım takiplerim yapıldı. Bu program sayesinde 3 ay içerisinde 14 kilo verdim. Daha önce yapamadığım hareketleri şimdi yapabiliyorum. Çocuklarımla daha güzel zaman geçirebiliyorum. Onlara eşlik edebiliyorum. Onlara da sağlıklı yaşamayı öğretiyorum. 15 yılı aşkındır giyemediğim kıyafetleri giyebiliyorum. ‘’ açıklamasını yaptı. Ailesinin kendisine çok büyük destek olduğunu dile getiren Kaliçci, çocuklarının artık, ‘’Hadi anne gel bugün birlikte spor yapalım’’ demeye başladıklarını vurguladı.

 

PROGRAM ÖNCESİ UYGULANAN TETKİKLER

Sağlıklı Yaşam Okulunun Obezite İle Mücadele Programı Kocaeli’de iki farklı pilot tesiste yaklaşık 3 ay önce uygulanmaya başlandı. İlk önce katılımcılara kan tahlili, EKG, denge testi: doğru duruşun şeklinin ayakta duruş esnasındaki denge durumu, sağ, sol, ön, arka ve orta duruş analizi tetkikleri uygulandı. Hareket kabiliyetlerinin ve eklem hareketlerinin ölçümü yapıldı. Mevcut omurganın 3 boyutlu haritasının çekildi. Ayrıca metabolik ölçümle obezite durum testi uygulandı.

PROGRAM İÇERİĞİ

Haftada üç gün, günlük bir saat aktif egzersizle başlayan programda ayda 12 saat, üç ayda 36 saat aktif egzersiz programı hazırlandı. Katılımcıların haftada altı gün, günlük ortalama 10.000 adım atmaları teşvik ve takip edildi. İki haftada 1000 adım arttırılarak haftada 60 bin, ayda 252 bin adım hedeflendi ve katılımcıların bu rakamlara ulaşması sağlandı.  Günlük su tüketimi ve atılan adımlar çizelge halinde tutuldu. Kan tahlili sonuçlarına göre; uzman diyetisyen tarafından kişiye özel beslenme programı hazırlandı. Ayrıca katılımcıların, programa başlamadan önce nasıl beslendiklerine dair bilgi alındı. Fizyoterapist tarafından genel bilgilendirme semineri sonrasında, tedaviye ihtiyacı olan katılımcılara da bireysel egzersiz hareket planları çıkartıldı.  Her hafta kilo, yağ, kas ve su ölçümü, her ay vücut ölçümü; omuz çevresi, üst kol (biceps-pazı) sağ ve sol, göğüs, karın, bel, kalça ve üst bacak sağ-sol ölçümleri gerçekleştirildi. Obezite ile mücadele programı ve diğer aktiviteler hakkında 318 27 25 nolu telefondan detaylı bilgi alınabilir.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL