Manşetler Surmanset

“Özgüveni yüksek güçlü gençler yetiştirmeliyiz”

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Gebze Teknik Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katıldı. Törene Başbakan Yardımcısı Işık ile birlikte Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk..

“Özgüveni yüksek güçlü gençler yetiştirmeliyiz”

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Gebze Teknik Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katıldı. Törene Başbakan Yardımcısı Işık ile birlikte Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zekeriya Özak, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ve akademisyenler katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, “Üniversite sanayi işbirliğini öncelikleri arasında tutan üniversitemizin çabaları meyvelerini vermeye başladı. İlgili hocalarımızla birlikte her ay mutlaka birden fazla defa bölgemizdeki organize sanayilere ziyarette bulunarak firmalarımız ile hocalarımızı buluşturuyoruz. Akademisyenlerimizin ulusal ve uluslararası olarak sayısız başarıları var. Aynı şekilde öğrencilerimizin de çeşitli başarıları oldu” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Görgün’ün açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, “Kocaeli ve Gebze sanayinin merkezi ve kalbi. Gebze Teknik Üniversitesi de potansiyeli ile sanayimizi çok daha ileri düzeye taşıyabilecek bir üniversite. Genelde üniversitelerimiz kabuğuna çekilmiş kendisinden bir talep varsa cevap verebilir bir haldeyken Gebze Teknik Üniversitemiz bunu aşmış ve sanayi ile ortak çalışma yapabildiğini ortaya koymuştur. Böylesine önemli bir noktada bunun hızlı bir şekilde geliştiğini görmekten memnuniyet duyuyorum” dedi.

“TEOG’DAN ÇOK DAHA ÖNEMLİ BİR TARTIŞMAYI İHMAL EDİYORUZ”

Eğitim sistemi üzerinde yapılan TEOG tartışmalarına da dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Işık, “Şu anda TEOG üzerinden yoğun bir eğitim tartışması yapıyoruz. Ama TEOG’dan çok daha önemli bir tartışmayı ihmal ediyoruz. Bizim eğitimde önceliğimiz çok bilen insan mı olmalı, yoksa çok iyi insan mı olmalı? Çok bilen insan istiyorsak bunun yöntemleri farklı. Bugün okuduğum bir haberde, global bir firmanın yapay zeka ile ürettiği yazılımın 40’ı aşkın dilde simultane tercüme yapabildiği yazıyordu. Bunun için arada bir tercüman yok. Yapay zeka ile tercüme teknolojisini birleştirimişler ve böyle bir teknolojiyi geliştirmişler. Bu belki simultane tercüme işinden geçinen pek çok insan için ciddi bir risk. Yine başka bir haberde, işitme engelliler konuşulanları bir gözlük sayesinde okuyabiliyorlar. Yani çok bilmenin değerini aslında kaybettiği, bilgiye ulaşmanın çok kolaylaştığı bir çağı yaşıyoruz. Bu çağın getirdiği riskleri de hesap ettiğimizde çok iyi insan yetiştirme, etik değerlere sahip, iyi insan olma, iyi bir vatandaş olma anlayışına sahip insan yetiştirmeyi ön planda tutmalıyız. Özgüveni yüksek güçlü gençler yetiştirmeliyiz. 6 Basamak dediğimiz Bilgi, Kavrama, Yorumlama, Analiz ve Sentez aşamalarını bilen gençler yetiştirmeliyiz ki her şarta adapte olabisin. Eğitime bu noktadan bakmalıyız” ifadelerini kullandı.

ÖDÜLLER VERİLDİ

Konuşmaların tamamlanmasının ardından program akademisyenlerin cübbe giyme töreni ile devam etti. yardımcı doçentlik, doçentlik ve profesörlük unvanlarına yükselen akademisyenlerin cübbelerini giymelerinin ardından çeşitli dallarda ödül kazanmaya hak kazanan lisans ve doktora öğrencileri ile çeşitli akademisyenlere ödülleri Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ve Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün tarafından takdim edildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL