Perakende Satışlarda Düşüş!

TÜİK’ verilere göre, perakende satış hacmi geçtiğimiz yılın Mayıs ayına göre yüzde 3.7 azaldı. Perakende satış hacmi Mayıs’ta, aylık bazda yüzde 0.3 artarken, yıllık bazda yüzde 3.7 düştü. Türkiye İstatistik..

Perakende Satışlarda Düşüş!

TÜİK’ verilere göre, perakende satış hacmi geçtiğimiz yılın Mayıs ayına göre yüzde 3.7 azaldı.

Perakende satış hacmi Mayıs’ta, aylık bazda yüzde 0.3 artarken, yıllık bazda yüzde 3.7 düştü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi Mayıs’ta yıllık yüzde 3.7 azalırken, aynı dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 3.0, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2.3 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 7.8 azaldı.

Mayıs’ta perakende satış hacmi aylık bazda yüzde 0.3 arttı. Aynı dönemde gıda dışı satışlarda (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0.5 ve otomotiv yakıtı satışlarında yüzde 0.3 artarken, gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 0.1 düştü.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2019 Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15.6 arttı. Aynı dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 20.0, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 16.6 ve otomotiv yakıtı satışları da yüzde 5.8 arttı.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL