SEDAŞ ağaç budama çalışmalarına ağırlık veriyor

SEDAŞ elektrik şebekesinde rüzgar ve fırtına da ağaç dallarından kaynaklı arızalar oluşmaması ve kaliteli elektrik dağıtımı sağlanması için ağaç budama çalışmalarına ağırlık veriyor. SEDAŞ işletme bakım ekipleri tarafından Sakarya, Kocaeli,..

SEDAŞ ağaç budama çalışmalarına ağırlık veriyor

SEDAŞ elektrik şebekesinde rüzgar ve fırtına da ağaç dallarından kaynaklı arızalar oluşmaması ve kaliteli elektrik dağıtımı sağlanması için ağaç budama çalışmalarına ağırlık veriyor.

SEDAŞ işletme bakım ekipleri tarafından Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce il ve ilçelerinde elektrik hatları altında ve yanında yer alan, iletkenlere temas etme noktasına gelen ağaç dalları can ve mal güvenliğinin sağlanması, kar, fırtına ve rüzgarda elektrik kesintisine yol açmaması amacıyla budanıyor.

Yapılan çalışmalar elektriğin ticari ve teknik kalitesi için.

SEDAŞ’tan yapılan açıklamaya göre; “Yaz mevsimi boyunca şebekede iletkenlere zarar verecek şekilde büyümüş ve iletkenlere yaklaşmış olan ağaç dalları, elektriğin ticari ve teknik kalitesi için bakım çalışmaları kapsamında temizleniyor.  SEDAŞ İşletme Bakım Grup Müdürlüğü koordinasyonunda il, ilçe ve köylerde yapılan budama çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor. Her zaman yapılmayan ve genelde yaz mevsimi sonuna kadar uzayan dalların temizlenmesi şeklinde yapılan budama çalışmaları, ağaçların canlanıp uyanma zamanına girildiğinde sonlandırılmış olacak” denildi. Elektrik telleri ve direklere zarar veren ağaçları budayan SEDAŞ ekipleri, rüzgar, fırtına, kar ve buz yükü nedeniyle ağaçların telleri koparma sorununu da ortadan kaldırmış olacak.

Enerji hattında ağaç bakımı yasal zorunluluk.

SEDAŞ’ın açıklamasında, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği, dağıtım şirketlerini hat bakımı için şebekeye yakın ağaçların iletkenlere yakın dallarının budanması konusunda yasal olarak yükümlü kılmaktadır. SEDAŞ bu konuda işletme bakım ekiplerine özel eğitimler aldırmıştır. Dolayısıyla, yaptığımız çalışmalar elektrik arızaları, can ve mal tehlikesi, teknik kayıpları da önlemek adına önem taşıyor. SEDAŞ ekiplerimiz dağıtım bölgemizde yer alan şebeke üzerinde, gerekli bakım çalışmalarına yaz aylarında yoğunluk veriyor.”denildi.

“SEDAŞ WhatsApp hattına gelen bildirimler değerlendiriliyor.”

SEDAŞ’ın açıklamasında, ayrıca ağaç budama çalışmaları sırasında çevre ve iş güvenliği için planlı kesintiler yapıldığı belirtilirken, “Vatandaşlarımızın, elektrik şebekesine temas eden, rüzgarlı ve fırtınalı havalarda sorun yaratabilecek ağaç dalları için yaptıkları bildirimler,  ekiplerimizce dikkate alınıyor ve iş planımıza dahil ediliyor. Vatandaşlarımız bu konuda gerekli bildirimler için  Alo 186 hattı ile Çağrı Merkezimize, web sayfamızda webchat uygulamamız ve 0(530)9 19 19 19 SEDAŞ WhatsApp hattı ile SEDAŞ’a ulaşabilirler.”denildi.

“SEDAŞ’ı mutlaka bilgilendirin!”

SEDAŞ yöneticileri ayrıca şahısların özel mülk alanlarında  bulunan  ağaçların budanması ve kesilmesi sırasında, ağaçların elektrik tesislerinin ve elektrik şebekesinde iletkenlerin üzerine devrilmemesi, kısa devrelere ve enerji hattında arıza kaynaklı kesintilere yol açılmaması,  için önlem alınması gerektiğini, planlı kesinti yapılabilmesi için SEDAŞ’a mutlaka haber verilmesinin önem taşıdığını da bildirdiler.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL