Genel

Sigortacılardan ‘tavan fiyat’ isyanı

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Can Akın Çağlar, trafik sigortasında tavan prim uygulamasıyla sektörün zararının bu yıl 2.3 milyar TL’ye yükselmesini beklediklerini söyleyerek, trafiğin yine diğer branşlardaki kârları götüreceğini ve..

Sigortacılardan ‘tavan fiyat’ isyanı

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Can Akın Çağlar, trafik sigortasında tavan prim uygulamasıyla sektörün zararının bu yıl 2.3 milyar TL’ye yükselmesini beklediklerini söyleyerek, trafiğin yine diğer branşlardaki kârları götüreceğini ve bu tavan fiyatlarla bu zararın sürdürülemeyeceğini belirtti.

TSB verilerine göre sigorta sektörü trafik branşında 2006’dan beri zarar ediyor. 2015’te 2.35 milyar TL zarar eden sektör, 2016’da ise sadece 19 milyon TL kar elde etti. Borsa İstanbul’da Aksigorta , Anadolu Sigorta ve Güneş Sigorta işlem görüyor.

TSB’nin 2017 yılı ilk altı aylık sonuçlarının değerlendirildiği toplantıda konuşan Çağlar, trafik sigortasındaki 11 yıllık zararın 7.3 milyar TL’ye ulaştığını, tavan prim uygulamasıyla sektörün zararının bu yıl 2.3 milyar TL’ye, tahmini hasar-prim oranının yüzde 125’e çıkmasını tahmin ettiklerini söyledi.

Bu yıl da 2015 rakamının yakalanacağını söyleyen Çağlar, 2012 ve 2015 yıllarında yazılan zararın diğer branşların kârını da götürdüğüne dikkat çekerek, “Bu şu anlama geliyor; kötü sürücüyü finanse ederek vatandaşın konut poliçesinin de fiyatını artırıyoruz. Sektörün yüzde 75’i yabancı, yurtdışındaki ortaklarımız da bir anlamda kötü sürücüyü finanse etmiş oluyor” dedi.

“BU TAVAN FİYATLARLA BU ZARAR SÜRDÜRÜLEMEZ”

Bu yıl trafiğin yine diğer branşlardaki karları götüreceğini söyleyen Çağlar, “Bu tavan fiyatlarla bu zarar sürdürülemez. Bu zararı sektör daha ne kadar taşıyabilir?” dedi. Sektördeki tüm şirketlerin sermayesinin 9 milyar TL olduğunu, sadece 2.3 milyar TL trafikten zarar edildiğinde üç yılda sektörün sermayesinin bitirilmiş olacağını söyleyen Çağlar, “Yabancılar ‘Niye iyi sürücü kötü sürücüyü finanse ediyor, neden benim binlerce hissedarım Türkiye’deki kötü sürücüyü finanse ediyor?’ diye bakıyor. Bu noktada derdimizi Hazine’ye anlatmaya çalışıyoruz” dedi.

Bu gelişmelerin ardından yabancıların Türk sigorta sektöründe ağırlık azaltma noktasına gelip gelmediklerine yönelik bir soru üzerine Çağlar, “Henüz o noktaya gelmiş değiller. Türkiye’ye daha fazla yatırım yapmayı bekliyorlar çünkü Hollanda’da kişi başına ortalama 6 poliçe düşerken, Türkiye’de bu 1.3. Dolayısıyla Türkiye gerçek anlamda büyünmesi gereken bir yer” dedi ve şöyle devam etti:

“Dolayısıyla buradan vazgeçmiş değiller. Ancak şirket her yıl makul bir kârlılık elde ediyor olsa da bütün kârı bünyede bırakarak şirketin büyümesi için kullanıyor.”

TSB verilerine göre 2016 yılında sektörde prim üretimi 40.5 milyar TL olurken, bu yılın ilk yarısında geçen yıl aynı döneme göre yüzde 12 artışla 23.1 milyar TL olarak gerçekleşti. Çağlar, sektörün toplam prim üretiminde yılı yüzde 15 büyüme ile tamamlamayacağını tahmin ettiğini söyledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL