Manşetler

Suriye uçağını vuran ABD’ye açıkça uyarı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Rakka’da, Suriye ordusuna ait bir uçağı düşürmesiyle ilgili kritik uyarı… Lavrov, ABD’ye eylemlerini koordine etme ve Suriye’nin onayı olmayan tek taraflı..

Suriye uçağını vuran ABD’ye açıkça uyarı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Rakka’da, Suriye ordusuna ait bir uçağı düşürmesiyle ilgili kritik uyarı… Lavrov, ABD’ye eylemlerini koordine etme ve Suriye’nin onayı olmayan tek taraflı eylemlerden kaçınma çağrısı yaptı. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan (CENTCOM) yapılan açıklamada, Suriye ordusuna ait uçağın, ABD F/A 18 Super Hornet uçakları tarafından yerel saatle 18.43’te düşürüldüğü bildirildi.

Suriye rejimine ait SU-22 savaş uçağının, Tabka ilçesinin güneyinde Suriye Demokratik Güçleri’ni vurması üzerine, Suriye Savunma Bakanlığı’ndan yapılan dünkü açıklamada, “Bugün öğle saatlerinde uçağımız, IŞİD’le mücadeleye yönelik görevini yerine getirirken düşürüldü. Bu olay koalisyon güçlerinin eylemlerini IŞİD ile koordine ettiklerinin bir teyidi” denildi. Pilotun ise henüz bulanamadığı belirtildi.

ABD F/A 18 Super Hornet uçakları tarafından yerel saatle 18.43’te düşürüldüğü bildirildi.

Çin’in başkenti Pekin’de BRICS ülkeleri dışişleri bakanları görüşmesi çerçevesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Lavrov, Rus haber ajansı Sputnik’in aktardığına göre “Suriye’de olanlarla ilgili konuşacak olursak… Suriye’nin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne saygı duyulmalı. Karadaki her hangi bir eylem konusunda Şam’ın onayı alınmalı” ifadelerini kullandı.

Rusya, İran ve Türkiye’nin Astana süreci çerçevesinde teklif ve girişimlerinde Suriye hükümetiyle anlaştığını da vurgulayan Lavrov “Tüm taraflar böyle davranmalı. Suriye’deki güvenli bölgeler, ilerleme kaydedebilmek için olası seçeneklerden biri. ABD ve Suriye’de güçleri veya akıl hocaları olan tüm tarafları hükümetin onayıyla gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızla koordine olmaya çağırıyoruz” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL