Güncel Manşetler

Süt üreticilerine soğutma tankı

Büyükşehir Belediyesi, hayata geçirdiği hizmetler ile tarım ve hayvancılığa destek olmaya devam ediyor. Bu doğrultuda çiğ sütün sağımından sonra soğuk zincirinin sağlanması amacı ile hayvancılık işletmelerine toplamda100 adet olmak üzere..

Süt üreticilerine soğutma tankı

Büyükşehir Belediyesi, hayata geçirdiği hizmetler ile tarım ve hayvancılığa destek olmaya devam ediyor. Bu doğrultuda çiğ sütün sağımından sonra soğuk zincirinin sağlanması amacı ile hayvancılık işletmelerine toplamda100 adet olmak üzere yüzde elli hibeli soğutma tankı temin ediliyor. Bu kapsamda, başvuruları kabul edilen ve gerekli işlemleri yapılan 30 işletmenin süt tankları, düzenlenen törenle sahiplerine teslim edildi. Büyükşehir Belediyesinin Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Kırsal ve Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğünün gerçekleştirdiği “süt soğutma tankı” desteği ile üreticinin sütü soğuk zincire dahil olarak değer kazanırken, tüketiciye de daha sağlıklı ürün sunulması sağlanacak.

100 ADET YÜZDE ELLİ HİBELİ SOĞUTMA TANKI

İnsanlar için önemli bir besin kaynağı olan sütün üretimi, hijyenik koşullarda işlenmesi ve saklanması gerekiyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ilimizde üretilen sütün, hijyenik koşullarda kalite standartlarını koruyacak şekilde süt işleme tesislerine ulaşmasını sağlamak ve toplum sağlığına hizmet etmek amacıyla süt hayvancılığı tesislerine sabit süt soğutma tankı hibe destek projesi gerçekleştirdi. Bu proje sayesinde toplamda 100 üreticiye dağıtılacak olan süt soğutma tankı ile günde 75 ton sütün soğuk zincirle sağlıklı bir şekilde tüketicilere ulaşması hedefleniyor.

30 İŞLETME SÜT TANKLARINA KAVUŞTU

Soğuk zincir süt tankları, başvuru yapan işletme sahiplerine teslim edilmeye başlandı. Bu kapsamda, başvuruları kabul edilen ve gerekli işlemleri yapılan 30 işletmenin süt tankları, düzenlenen törenle sahiplerine teslim edildi. Süt soğutma tanklarının dağıtımı sırasında konuşan Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Lütfi Efil “Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’nun talimatları ile şimdiye kadar çiftçilerimize her türlü desteği sağladık. Meyve fidanı, yem bitkisi tohumu, tavuk kümesi, sera yapımı, sera naylonu gibi desteklerimiz her zaman devam edecektir. Bunun yanı sıra 10 büyükbaş ve üzeri sağmal hayvanı olan süt işletmelerine 300 lt, 500 lt, 1 ton, 2 ton, 5 ton ve 10 ton kapasiteli yüzde elli hibeli süt soğutma tankı desteğine de başladık. İşletmelerimize önemli kazanç sağlayacak süt soğutma tankı projemiz, üreticilerimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

“SOĞUTMA TANKI ZORUNLU OLACAK”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının “çiğ sütün arzına dair” tebliği, 27 Nisan 2017 tarihinde Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğde yer alan “çiğ süt, sağımdan hemen sonra 4 derecenin altındaki sıcaklıklara soğutulur ve nakil sırasındaki sıcaklığı 4 dereceyi geçemez.” ifadesine göre, sütünü perakende olarak pazarlamak isteyen üreticiler için süt soğutma tankı zorunlu olacak. Büyükşehir Belediyesinin Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nın gerçekleştirdiği süt soğutma tankları desteği ile hem üreticinin sütü soğuk zincire dahil olarak değer kazanacak hem de tüketiciye daha sağlıklı ürün sunulması sağlanacak.

HİJYENİK ÜRETİM İÇİN SOĞUTMA TANKI DESTEĞİ

İlimizde 5 baş ve üzeri süt sığırı bulunan 1511 süt işletmesi ve 13 bin 706 baş sağmal sığır bulunuyor. Büyükşehir Belediyesi, kırsal mahallelerdeki kalkınmanın can damarlarından birisi olan süt üreticiliğinin modern ve hijyenik koşullarda yapılmasını önemsiyor. Proje ile ilimizdeki süt üreticilerinin süt soğutma tankı ihtiyacı karşılanarak kaliteli ve hijyenik süt üretimine katkı sağlanması, işletmelerdeki ekonomik kayıpların azaltılması ve soğutulmuş çiğ süt ile üreticilerimizin gelir seviyelerinin artırılması hedefleniyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL