Güncel Manşetler Politika

Tarhan: “Futbol Siyasetin Tesiri Altında”

Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Araştırma Önergesi vererek Meclis Gündemine Taşıdı. “TÜRK FUTBOLUNUN LOKOMOTİFİ DURUMUNDAKİ KULÜPLER BORÇ BATAĞINDA” Tahsin Tarhan “Türk futbolunun lokomotifi olarak anılan 4..

Tarhan: “Futbol Siyasetin Tesiri Altında”

Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Araştırma Önergesi vererek Meclis Gündemine Taşıdı.

“TÜRK FUTBOLUNUN LOKOMOTİFİ DURUMUNDAKİ KULÜPLER BORÇ BATAĞINDA”

Tahsin Tarhan “Türk futbolunun lokomotifi olarak anılan 4 Büyük Kulübümüzün toplam borcu 6,5 milyar liraya yaklaşmıştır. Tarihi birikimi olan Köklü Kulüplerimiz yanlış yönetimlerden dolayı iflas ederek, Amatör liglere kadar düştüler.  “80 milyon nüfuslu, herkesin spor sever olduğu bir ülkede en son 2002 yılında Dünya Kupasına katılabilen bir milli takım var ise bunun kulüpler bazındaki ekonomik ve siyasi yönlerinin araştırılması gerekir.” Dedi.

“DÜNYANIN HİÇ BİR SPOR KULUBÜNDE BU KADAR BORÇLANMA YETKİSİ YOK”

Tahsin TarhanFutbol artık endüstriyel bir organizasyon olmuş durumda. Ancak Dünyanın hiçbir yerinde bizim kulüplerimizin yaptığı gibi borçlanma şekli yok. Kulüp Başkanları, Devlet Başkanı gibi borçlanıyor. Bu duruma acil bir düzenleme getirmek gerekir. Dönemindeki borçlar Kulüp Başkanlarına tahsis edilmelidir. Sırf bu plansız borçlanmalardan ötürü Büyük Kulüplerimiz Finansal Fair Playe takılıyor ve Avrupa Arenasında boy gösteremiyor.” Dedi.

“ALT YAPISI OLMAYAN BİR SİSTEMDE, YABANCI OYUNCU OYNATMAKLALA TÜRK FUTBOLU BİR YERE GİDEMEZ”

Tarhan “Tüm liglerdeki kulüplerimizin alt yapı yatırımlarını gerçekleştirmesi sağlanmalıdır. 80 milyon nüfuslu bir ülkede sporcu yetiştirememek ayıptır. Yabancı kuralı geri getirilmelidir. Gelişmiş ülkelerde yabancı oyuncu sınırsız olabilir. Ancak gelişmekte olan ülkelerde sporcu yetiştirebilmek için bu kural gereklidir. Kariyerinin sonundaki yıldız sporcuların Türkiye’ye gelmesinin Türk Futboluna bir katkısı yoktur. Önemli olan alt yapıdan kendi sporcularını yetiştirebilmektir.” Dedi.

“PASOLİG İLE VATANDAŞI FİŞLEDİLER ANCAK HOLİGANLARI TEMİZLEYEMEDİR”

Tahsin Tarhan “Pasolig başından beri yanlış bir uygulama. Stadlara taraftarlar gitmiyor. Milyonlarca taraftarı olan büyük kulüplerimiz boş tribünlere oynuyor. Ayrıca holiganlar hala stadlarda. Lig başlayalı 9 hafta oldu birçok kulübümüze stad kapama cezası geliyor. Hani pasolig bunlara çözüm olacaktı.” Dedi.

“FUTBOL SİYASETİN TESİRİ ALTINDA”

Tahsin Tarhan “Futbolcu ve Teknik Adamlar artık iktidar partisinin davetlerinde, organizasyonlarında bir siyasetçi gibi sahne almaya başlamışlardır. Sporcu herkese örnek olacak davranışlar sergilemelidir. Ancak bizim sporcularımız siyasetçi gibi davranarak referandum sürecinde açık açık bir siyasi parti lehine açıklamalarda bulunuyorlar. Türk Futbolunda tıpkı Arap liglerinde olduğu gibi “para” anlayışı ön plana çıkmıştır. Prim yüzünden meydana gelen olayları hepimiz biliyoruz.  Artık sporcularımızda Milli Formayı giyme heyecanı kalmamış. Siyaset kurumu da bu duruma ses çıkarmıyor. Siyasi Yöneticiler, Futbol endüstrisinden pay almak için spor camiasını etki altına almaktan vazgeçmelidir. ” dedi.

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL