27 Ekim 2020 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 132.913
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 2.198
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 75
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 1.618
Güncel Manşetler

Tarhan: Olmaz dememize rağmen 6 yıl boyunca…

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan üretime başlayacak olan yerli otomobil ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.  Tahsin Tarhan “ Türkiye’nin yerli otomobil üretecek nitelikte ve donanımda olduğunu daha önce defalarca..

Tarhan: Olmaz dememize rağmen 6 yıl boyunca…

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan üretime başlayacak olan yerli otomobil ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. 

Tahsin Tarhan “ Türkiye’nin yerli otomobil üretecek nitelikte ve donanımda olduğunu daha önce defalarca dile getirmiştik. Ancak uygulanan yöntem yanlış. Öncelikle teknoloji üretmek, bilgi üretmek gerekirdi. İflas etmiş bir firmanın haklarını satın almakla Yerli Otomobil yapamazsınız diye defalarca uyarmamıza rağmen dinlenilmedi. Maalesef gelinen noktada yine vatandaşın parası heba edildi.” Dedi.

“40 MİLYON DEĞİL 46.609 MİLYON AVRO ÇÖPE GİTTİ”

Tarhan “ Maalesef iktidar sadece kendini bildiğini yapma alışkanlığından vazgeçmiyor. Saab Marka otomobilin daha önce Pazar rakamlarını açıkladık. Yerli Otomotiv diye yutturmaya çalıştıkları makyajlı olanı değil SAAB’ın “sahicisi” otomotiv Pazarında 2000 – 2010 yılları arasında yalnızca 677 adet sattı.  2010’da ise sadece 2 (İKİ) adet satıldı” yapmayın, etmeyin batmış bir markanın bu modeline milyonlarca lira ödeyerek vatandaşın parasını hiç etmeyin dedik. Dinletemedik. Bugün gelinen noktada bütün gazeteler 40 Milyon Avro’nun çöpe gittiğini yazıyor. İşin hazin tarafı rakam 40 Milyon Avro da değil. Bakanlığa verdiğim soru önergesinin cevabına göre tam olarak 46.609.322 Avro çöpe gitti.” Dedi.

“MİLYONLARCA LİRANIN HEBA OLMASININ SORUMLUSU KİM?”

Tahsin Tarhan “ Gerçekten çok üzülüyorum. Göz göre göre bu kadar büyük hata yapılabilir mi? Bütün dünya ülkelerinin gelecek yıllarda fosil yakıtlarla çalışan araçları kullanmama kararı aldığı bir pazarda biz hala kopyalama yöntemiyle milli araç yapmaya çalışıyoruz.  Pazarı araştırılmadan, teknolojisi üretilmeden, hedef kriterleri belirlenmeden yaptık oldu demekle bir marka üretilebilir mi? Şimdi her şey sil baştan başlayacak ve Cumhurbaşkanının söylemiyle 5 Babayiğit bu projeyi gerçekleştirecek. Peki ekmek alırken hesap yapmak zorunda kalan vatandaşın milyonlarca lirasını heba edenler hakkında bir işlem yapılacak mı?” dedi.

“6 YIL BOYUNCA MİLLETİN HAYALLERİ İLE OYNADILAR”

Tahsin Tarhan “ Bu şekilde olmaz dememize rağmen 6 yıl boyunca yerli otomobil geliyor diyerek milletin hayalleriyle oynadılar. Şimdi her şey babayiğit ile sil baştan başlıyor. Uyarı amacıyla bir kez daha söylüyorum bu projede tutmaz ve havada kalır. Otomobil üretmek, yol yapma, köprü yapma, müteahhitlik işlerine benzemez.” dedi

“MAKSİ MODEL BİR ŞEHİR OTOMOBİLİ YAPILABİLİR”

Tahsin Tarhan “Bu bir teknoloji yarışı, marka yarışıdır. Bugün dünyanın hiçbir otomobil markasıyla yarışmak kolay değildir. Kimse “Milli” diyerek milletin hayalleri ile oynamasın. Türkiye’de yapılacaksa fizibilite çalışması yapılarak, vatandaşın gelir düzeyine uygun, Türkiye şartlarında şehir içinde kullanılacak, aile otomobili şeklinde maksi model şehir otomobili yapılabilir. Bunu da zaten her firma yapabilir.” dedi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.