Güncel Manşetler Politika

Tarhan: Rant alanına dönmesine izin vermeyin

Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan kamuoyu tarafından torba olarak bilinen 502 sıra sayılı kanun taslağının Organize Sanayi Bölgelerini ilgilendiren maddesi üzerine CHP grubu adına söz aldı ve Teklifin olumsuz yönlerini dile..

Tarhan: Rant alanına dönmesine izin vermeyin

Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan kamuoyu tarafından torba olarak bilinen 502 sıra sayılı kanun taslağının Organize Sanayi Bölgelerini ilgilendiren maddesi üzerine CHP grubu adına söz aldı ve Teklifin olumsuz yönlerini dile getirdi.

DAYATMA YÖNTEMİYLE KANUN YAPILMAZ

Tahsin Tarhan “Türkiye’nin en büyük sorunu bürokrasinin hazırladığı ve dayattığı kanun metinleridir. Bugün, bunu gayet net görüyoruz. 3 ay önce Üretim Reform Paketinin Sanayi Komisyonu çalışmalarımızda, bugün getirilmek istenilen 58 inci madde vardı. Biz Sanayi Komisyonu üyeleri olarak bu maddeyi saatlerce tartıştık ve bütün milletvekillerinin desteğiyle bu madde kaldırıldı. Geri çekildi. Şimdi yine bir torba Kanun eliyle, uzlaşı ile geri çekilmiş bir maddeyi, dayatma yöntemiyle kabul ettirmek istiyorsunuz. ” dedi.

OSB’LERİ RANTA AÇACAKSINIZ

Tarhan “Şehir içinde kalmış İki Telli, Beylik Düzü, Dudullu, Maslak, Başkent OSB’lerinin sorunu bu maddeyle çözülür, Ancak Getirmek istediğiniz bu madde Tüm Türkiye’deki OSB’lerde rantın önünü açar.  Türkiye’deki 134 Sanayi Bölgesinde kiralama yöntemine geçilmesine sebep olur. Düşünün bir parseliniz var, 4 kişiye, kiraya verebileceksiniz. Aynı parsel içerisinde farklı farklı üretimler olmaz, doğru değildir. Organize Sanayi Bölgelerindeki yatırımcılar yarın kullandıkları binalarda kat artırımına giderse 4 kat 5 kat yapar “Üsteki katları kiraya veririm.” noktasına ulaşılırsa nasıl önlem alacaksınız.” Dedi.

TÜRKİYE’Yİ SANAYİ AYAĞA KALDIRACAK

Tahsin Tarhan “Türkiye’nin kalkınmasının sanayiden geçtiğine inanan biri olarak bir kez daha uyarıyorum; Gelin bir komisyon kuralım, gidelim araştıralım, çözümü nasılsa çözelim.  Sanayi Komisyonunda bunu defalarca yaptık. Yine yapabiliriz. Ancak OSB’leri ranta açacak bu yasayı taslaktan çıkaralım. -Türkiye Yerli Otomobil yapacaksa Sanayiyle yapacak, -Yerli Uçak yapacaksa Sanayiyle yapacak, -Teknoloji üretecekse, -Bilgiyi dönüştürecekse, -Kalkınma sağlayacaksa Sanayiyle yapacak. Sanayi ve Organize Sanayi Bölgeleri bu kadar hayati önem taşıyorken, kiralama yöntemiyle, rant alanına dönmesine izin vermeyin.” Dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL