TBMM Başkanlık kürsüsünde ilk mesai

   Başkanvekili Akar  Onur Duyuyorum TBMM Başkanvekili olarak ilk oturumunu yöneten Kocaeli Milletvekili Haydar Akar,  Mecliste yapmış olduğu teşekkür konuşmasında Kurtuluş Mücadelesini yöneten ve Cumhuriyeti ilan eden Türkiye Büyük Millet Meclisinin..

TBMM Başkanlık kürsüsünde ilk mesai

   Başkanvekili Akar  Onur Duyuyorum

TBMM Başkanvekili olarak ilk oturumunu yöneten Kocaeli Milletvekili Haydar Akar,  Mecliste yapmış olduğu teşekkür konuşmasında Kurtuluş Mücadelesini yöneten ve Cumhuriyeti ilan eden Türkiye Büyük Millet Meclisinin bugün Meclis Başkanvekilliği görevinde bulunmaktan büyük onur duyuyorum dedi.

Atatürk’e Hesap Soran Meclis

Geçtiğimiz ay TBMM Başkanvekili olarak seçilen CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Meclisin tatile girmesinin beklendiği son hafta da Başkanlık kürsüsündeki ilk mesaisini de yaptı.

Akar, Meclis Genel Kurulu açılışında Başkanvekili olarak seçilmiş olmasından dolayı duygularını Milletvekilleri ile paylaştı. Yaptığı konuşmasında Atatük’ü örnek veren TBMM Başkanvekili Akar şunları söyledi; ‘Değerli Milletvekilleri görüşmelere geçmeden önce Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili seçilmem nedeni ile duygularımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK  24 Nisan 1920’de Meclisin açılışı sonrasında bu kürsüden yaptığı ilk konuşmasında; Mondros Mütarekesinden Erzurum Kongresine, Erzurum Kongresinden İstanbul’un işgaline ve Meclisimizin açılışına kadar tüm aşamalarıyla Kurtuluş mücadelesini ve belgelerini Milletine açıklamıştır. Yani açıldığı ilk andan itibaren yüce meclisimizin görevi Büyük Önder Atatürk’ün de göstermiş olduğu gibi milletine hesap vermek olmuştur. ’dedi.

Kurtuluş Savaşını Yöneten Meclis

Türkiye Büyük Millet Meclisinin anlam öneminden bahseden Akar, Bu meclis barut kokularının üzerinde hissedildiği savaş günlerinde, başkanı Atatürk’e acımasızca en sert şekilde hesap soran bir meclistir.

Bu Meclis, dünyada örneği olmayan büyük bir Meclistir. Kurtuluş Savaşı sırasında düzenli ordu kurmuş ve Kurtuluş Savaşını yönetmiş bir Meclistir.

Bu Meclis, laik, çağdaş cumhuriyetin, demokrasinin, ulusal egemenliğin en büyük yapıtıdır.’ sözleri ile TBMM’ nin dünya da örneğinin olmadığını söyledi.

Kurtuluş Mücadelesini yöneten ve Cumhuriyeti ilan eden Türkiye Büyük Millet Meclisinin bugün Meclis Başkanvekilliği görevinde bulunmaktan büyük onur duyuyorum diyen Başkanvekili Akar, beni bu göreve seçen 83 Milyonun temsilcileri siz Milletvekillerine teşekkür ederim, dedi.

 

Pandemi Ve Yaşanan Sorunları Unutmadı

Teşekkür konuşması sonrası Pandemi sürecine de dikkat çeken TBMM Başkanvekili Akar, ülkemizde yaşanan Pandemi sürecinde hayatını kaybeden doktor, sağlık çalışanları ve vatandaşlara başsağlığı diledi. Bu süreçte işerini kaybeden vatandaşların, kepenk kapatan esnafın, işçilerin ve memurların Meclisten beklentileri olduğunun altını çizen Akar, TBMM’nin bu süreçte vatandaşların sorunlarının çözümüne ilişkin düzenlemeleri hayata geçirmesi gerektiğini söyledi.

Eşit Ve Özgür Meclis Yönetimi Sağlayacağım

Son olarak tarafsız ve eşit bir yönetim sergileyeceğine dikkat çeken Meclis Başkanvekili Haydar Akar şunları söyledi; ‘Ben de bu onurlu görevi yerine getirirken Anayasamıza, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğüne, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ilkelerine ve hukukun üstünlüğüne sonuna kadar bağlı kalarak, siz milletvekili arkadaşlarıma, eşitlikle, ayrıcalıksız ve özgürce bir çalışma ortamı yaratma kararlılığında olacağım.’ dedi.

Sözleri sonrası Milletvekilleri tarafından alkışlanan  Akar, böylece Meclis tatile girmeden önce ilk kez Meclis Genel Kuruluna Başkanlık etti.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL