“Temiz Deniz Temiz Dünya”

Gelecek Nesillere Güzel Bir Dünya Bırakmak İnsani, Ahlaki ve Manevi Bir Görevdir Çevre sorunları konusundaki toplumsal farkındalığı artırmak amacıyla “Temiz Deniz Temiz Dünya” temasıyla düzenlenen Türkiye Çevre Haftası ve 5..

“Temiz Deniz Temiz Dünya”

Gelecek Nesillere Güzel Bir Dünya Bırakmak İnsani, Ahlaki ve Manevi Bir Görevdir

Çevre sorunları konusundaki toplumsal farkındalığı artırmak amacıyla “Temiz Deniz Temiz Dünya” temasıyla düzenlenen Türkiye Çevre Haftası ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü Programı, Vali Seddar Yavuz’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

 

Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen programa; Vali Seddar Yavuz’un yanısıra, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nuh Zafer Cantürk, Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ahmet Kırılmaz, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Emin Koçan, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan filmin gösteriminin ardından Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Çocuk Korosu atık malzemelerden oluşan enstrümanlar eşliğinde sergiledikleri performans büyük beğeni topladı.

 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın konuşmalarının ardından herkesi sevgi ve saygıyla selamlayarak sözlerine başlayan Vali Seddar Yavuz yaptığı konuşmalarında; 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Türkiye Çevre Haftası münasebetiyle düzenlenen bu programda sizlerle olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyor ve hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Değerli evlatlarım, günümüzde dünya nüfusunun hızla artışı, çarpık kentleşme, sanayileşme, atıkların çevreye saçılması, hava, toprak, su gibi doğal kaynakların israf edilmesi neticesinde bu faktörlere bağlı olarak iklim değişikliğinden, toprak, su havanın kirlenmesine ve biyolojik zenginliğin azalmasına kadar çeşitli sorunlar tüm insanlığı tehdit eder hale gelmiştir. Sağlıklı, yaşanabilir, yeşil ve daha güzel bir dünya için üzerinde durulması gereken öncelikli konulardan birisi çevre konusudur. Bilindiği üzere her yıl belirli bir tema ile kutlanan çevre gününde bu yıl ki tema; plastik kirliliğini azaltmaya yönelik çözümleri içermektedir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 20 Mayıs 2022’de yayınladığı genelge ile artık 5 Haziran tarihinin bulunduğu hafta Türkiye Çevre Haftası olarak kutlanmaktadır. Yine her yıl yeni bir tema ile kutlanan çevre haftası bu yıl; ‘Temiz Deniz Temiz Dünya’ temasıyla kutlanmaktadır. Bu nedenle çevre günü tüm dünyada çevre korumacılığının yaygınlaştırılması, çevresel kalitenin iyileştirilmesi ve bilinçli bir katılım sağlanması amacıyla evrensel bir bilinçlendirme günü olarak da değerlendirilmektedir. Çünkü çevrenin korunması ve ekolojik dengenin sağlanması bugün ulusal sorun olmaktan çıkmış evrensel boyutlara ulaşmıştır. Gerekli önlemler alınmazsa başta iklim değişikliği olmak üzere çok ciddi küresel çevre sorunları insanlığın geleceğini tehdit edecektir. Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakma azmiyle tabiatın maruz kalabileceği her türlü önlemi mutlaka almak zorundayız. Çevrenin bize kalan bir miras değil, gelecek nesillere bırakacağımız bir emanet olduğu bilinciyle hareket edip, gelecek kuşaklara daha yeşil, daha güzel bir dünya bırakmak bizler için insani, ahlaki ve manevi bir görevdir.

 

Çevrenin İyileştirilmesine Yönelik Çalışmalara Öncelik Verilmesi Hassas Davrandığımız Çalışma Alanlarından Bir Tanesidir

2023 Yılı Ocak-Haziran tarihleri arasında 1041 denetim yapıldığını ve uygunsuzluk tespit edilen 41 tesise 31 milyon 695 bin TL idari para cezası uygulandığını belirten Vali Yavuz; Ülkemizin çok özel ve güzel köşelerinden olan ve yoğun sanayileşmenin bulunduğu ilimizde de çevrenin iyileştirilmesine yönelik çalışmalara öncelik verilmesi Valiliğimizin ve Büyükşehir Belediyemizin hassas davrandığı çalışma alanlarından bir tanesidir. Bu kapsamda ilimizde bulunan 13 adet hava kalitesi istasyonu ve 35 tesisin kirletici vasfı yüksek 93 bacasında yapılan ölçümler hassasiyetimizin en temel göstergelerindendir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekipleri tarafından 2022 yılında 5099 adet tesis denetlenmiş ve uygunsuzluk tespit edilen 118 adet tesise 23 milyon 137 bin TL idari para cezası uygulanmıştır. 2023 yılı Ocak-Haziran tarihleri arasında ise 1041 denetim yapılmış uygunsuzluk tespit edilen 41 tesise 31 milyon 695 bin TL idari para cezası uygulanmıştır.

 

Sıfır Atık Projesi İlimizde Başarı İle Yürütülmektedir

 

Sıfır Atık Projesi ile 3 milyon 492 bin 973 ağacın kesilmekten kurtarıldığını belirten Vali Yavuz; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde ve öncülüğünde başlatılan doğal kaynakların daha az kullanılmasını amaçlayan ve özellikle Birleşmiş Milletlerin bu yılki temasını da destekleyen Sıfır Atık Projesi ilimizde başarı ile yürütülmektedir.  İlimizde bulunan tüm kamu kurumları, kuruluşlar, okullar, hastaneler, alışveriş merkezleri ve Organize Sanayi Bölgeleri Sıfır Atık uygulamasına geçmiş durumdadır. Bu sayede 3 milyon 492 bin 973 ağaç kesilmekten kurtarılmıştır. Projenin başlangıcından itibaren bugüne kadar 205 bin 469 ton atık kağıt, 114 bin 128 ton atık metal, 92 bin 963 ton atık cam ve 97 bin 671 ton atık plastik toplanmıştır. Sadece çevre gününde değil 365 gün yaşadığımız dünyanın ve bu çevrenin bizim olduğunu hatırlamalı içtiğimiz suyun, soluduğumuz havanın, ayak bastığımız toprağın bilinçsizce tükettiğimiz kaynakların insanlığın geleceği için taşıdığı önemi tüm vatandaşlarımıza anlatmamız gerekmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle Dünya Çevre Gününün çevre sorunları konusunda toplumsal farkındalığın artmasına katkı sağlamasını temenni ediyor, gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakabilme temennisiyle 5 Haziran Dünya Çevre Gününü kutluyor, sizleri bir kez daha sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” diyen Vali Yavuz tüm katılımcılara ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

Konuşmaların ardından Vali Seddar yavuz ve protokol üyeleri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen çeşitli geri dönüşüm alanlarında dereceye giren öğrencilere ödüllerini vererek tebrik etti. Kazanılan ödüllerin deprem bölgesi Hatay’a gönderilmesinden büyük memnuniyet duyduğunu belirten Vali Yavuz günün anısına katılımcılarla toplu fotoğraf çektirdi.

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL