“Toparlanmanın devam ettiğini görüyoruz”

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu kapasite kullanım oranlarını değerlendirdi. Merkez Bankası ve Kocaeli Sanayi Odası verilerine göre nisan ayı kapasite kullanım oranı; Türkiye genelinde yüzde 75 ile geçen yılın aynı ayına..

“Toparlanmanın devam ettiğini görüyoruz”

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu kapasite kullanım oranlarını değerlendirdi.

Merkez Bankası ve Kocaeli Sanayi Odası verilerine göre nisan ayı kapasite kullanım oranı; Türkiye genelinde yüzde 75 ile geçen yılın aynı ayına göre 2.3 puan gerilerken, geçen aya göre 0.7 puan arttı. Kocaeli’de ise yüzde 71 ile geçen yıla göre 0.5 puan gerilerken, geçen aya göre 0.7 puan arttı.

Merkez Bankası ve Kocaeli Sanayi Odası verilerine göre nisan ayı kapasite kullanım oranlarını değerlendiren KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Hem Türkiye genelinde açıklanan rakamlar hem ilimiz verilerini incelediğimizde kapasite kullanım oranlarında aylık bazda toparlanmanın devam ettiğini görüyoruz. İlimizde bu ay sanayi kuruluşlarına yönelik yaptığımız araştırmada firmalarımızın yüzde 52’si kapasite kullanım oranlarının geçen aya göre arttığını bildirdi.” dedi

Zeytinoğlu, Kocaeli’de otomotiv ve kimya sektörlerinde kapasite kullanım oranlarının ortalamanın üzerinde gerçekleştiğini belirterek, “İlimizin öncü sektörlerinden, ihracatımıza da en büyük katkıyı veren otomotiv ve kimya sektörlerinde kapasite kullanım oranları ortalamanın üzerinde gerçekleşti. Bunun nisan ayı ihracat rakamlarımıza da olumlu yansıyacağını düşünüyoruz.” dedi. Kocaeli firmalarının iç ve dış piyasadaki gelecek dönem beklentilerine değinen Zeytinoğlu, “Firmalarımızın yüzde 20’si mayıs ayında alınan iç piyasa sipariş miktarının arttığın, benzer şekilde ihracat yapan firmalarımızın ise yüzde 26’sı dış piyasa siparişlerinin arttığını bildirmişlerdir. Buradan mayıs ayında da aylık bazda kapasite kullanım oranlarında benzer artışlar görebileceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL