“Türkiye ihracatına yüzde 17.1, katkı sağladık”

KSO Başkanı Zeytinoğlu sanayi üretim endeksi ve Kocaeli dış ticaret rakamlarını değerlendirdi   Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TÜİK tarafından açıklanan ve mayısta yıllık yüzde 1.3 düşüş, aylık yüzde..

“Türkiye ihracatına yüzde 17.1, katkı sağladık”

KSO Başkanı Zeytinoğlu sanayi üretim endeksi ve Kocaeli dış ticaret rakamlarını değerlendirdi

 

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TÜİK tarafından açıklanan ve mayısta yıllık yüzde 1.3 düşüş, aylık yüzde 1,3 artış gösteren sanayi üretim endeksine ilişkin değerlendirmesinde, “Mayıs ayında sanayi üretiminde yıllık bazda daralmanın hız kestiğini görüyoruz. Mevsimsel olarak üretimde iyileşme beklediğimiz bu dönemlerde, sanayi üretiminin bir önceki aya göre tekrar artışa geçmesini olumlu buluyoruz.” dedi.

Sermaye malı üretiminde hem aylık hem yıllık bazdaki artışa dikkat çeken Zeytinoğlu, “Sanayi üretiminde yıllık gerilemeye rağmen, sermaye malı üretimindeki yıllık yüzde 3.4, aylık yüzde 6.5’luk artışları önemsiyoruz. Benzer şekilde enerji üretiminde aylık yüzde 2, yıllık yüzde 7.7, elektrik gaz ve buhar sektöründe aylık yüzde 2.9, yıllık yüzde 4.1’lik artış olduğunu görüyoruz.” dedi. Zeytinoğlu, “Diğer taraftan yüksek teknolojili ürünlerdeki aylık yüzde 25.5, yıllık yüzde 53.1’lik artışı da olumlu değerlendiriyoruz.” dedi.

 Kocaeli Gümrüklerine göre, haziran ayı Kocaeli dış ticaret rakamlarını da değerlendiren Zeytinoğlu, “Haziran ayında, uzun bayram tatilinin etkisi Türkiye geneli ile benzer olarak ilimiz ihracat rakamlarına da yansıdı. ve Haziranda ilimizden 1.9 milyar dolar ihracat yapıldı. İthalat ise 2.8 milyar olarak gerçekleşti.” dedi.

Yılın ilk altı ayına ilişkin değerlendirmede bulunan Zeytinoğlu, “Ocak-haziran döneminde İlimizden 14.4 milyar dolar ihracat, 19.4 milyar dolar ithalat yapıldı. Geçen yılın aynı dönemine göre ilimiz ihracatı yüzde 3.1 artarken, ithalat yüzde 28 geriledi. İlimiz, altı aylık dönemde Türkiye ihracatına yüzde 17.1, ithalatına yüzde 19.7 katkı sağladı.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL