“Türkiye’yi farklı bir boyuta taşıyacak”

Digiage Oyun Geliştirme ve Global Ekosistem Buluşması Gerçekleştirildi   Dijital Animasyon ve Oyun Merkezi (Digiage) Oyun Geliştirme ve Global Ekosistem Buluşması, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın teşrifleri ve Vali..

“Türkiye’yi farklı bir boyuta taşıyacak”

Digiage Oyun Geliştirme ve Global Ekosistem Buluşması Gerçekleştirildi

 

Dijital Animasyon ve Oyun Merkezi (Digiage) Oyun Geliştirme ve Global Ekosistem Buluşması, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın teşrifleri ve Vali Seddar Yavuz’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

 

Bilişim Vadisi Kongre Merkezinde düzenlenen programa; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Vali Seddar Yavuz’un yanısıra; Gebze Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, MARKA Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu, Bilişim Vadisi Genel Müdürü A.Serdar İbrahimcioğlu, Dijital Türk Oyunları Platformu Kurucu Başkanı Okan Özbay, Digiage Direktörü Emre Yıldız ile çeşitli ülkelerden gelen çok sayıda davetli katıldı.

20’den fazla ülkeden yaklaşık 600 katılımcının olduğu kampta 11 Eylül tarihine kadar devam edecek Digiage Oyun Geliştirme ve Global Ekosistem buluşmalarında Hypercasual oyunlar başta olmak üzere Midcore ve Consol Profe tasarımlarıyla yeni nesil metaverse blockchain, NT ve VR oyun projeleri geliştirme çalışmaları hakkında bilgi alan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Vali Seddar Yavuz katılımcıların masalarını gezerek bir süre onlarla sohbet etti.

 

Türkiye’nin teknoloji tabanlı işlerde müthiş bir ivme yakaladığını ifade eden Bakan Varank, “Bu alana gençlerin de ilgi duyması ile beraber yakaladığımız ivme, Türkiye’yi farklı bir boyuta taşıyacak.” dedi.

 

Bakan Varank, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak için katma değerli üretimin şart olduğunu vurgulayarak “İşte oyun geliştirme, yazılım gibi alanlar bu katma değerin en yüksek olduğu alanlar. İnşallah seneye 600 değil 6 bin gencimizi burada ağırlamak isteriz.” diye konuştu.

MÜTHİŞ İVME

Türkiye teknoloji tabanlı işlerde müthiş bir ivme yakaladı. Bundan üç sene önce Türkiye’de bir tane unicorn yani milyar dolarlık şirket yokken şu anda 6 unicorn’umuz var. Bunlardan 3’ü oyun ve yazılım firmaları. Bu alana gençlerin de ilgi duyması ile beraber yakaladığımız ivme, Türkiye’yi farklı bir boyuta taşıyacak.”

 

AVANTAJ SAĞLIYORLAR

“Yaklaşık 5 bin başvuru içerisinden 600 gencimizi buraya fiziki olarak davet ettik. Buraya gelen gençlerimiz kimisi dışarda çadırlarda, kimisi yurtlarda kalıyor. Ama buraya gelerek render’ından tutun da farklı senaryo yazımına kadar bir oyunu geliştirirken neye ihtiyacınız var, hangi bilgiye sahip olmanız gerekir, bunlarla ilgili bilgileri alıyorlar. Bunları nasıl oyunlarına aktaracaklarını öğreniyorlar. Daha sonrasında eğer şirketlerini kuracaklarsa nasıl desteklerden faydalanabiliyorlar bunlarla ilgili bütün bilgileri burada alarak aslında genç arkadaşlarımıza kariyerlerinde önemli bir avantajı sağlamış oluyoruz.”

 

KATMA DEĞER ŞART

“Biz bu destekleri vermeye devam edeceğiz. Çünkü biz şuna inanıyoruz. Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak istiyorsak dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri yapmak istiyorsak mutlaka katma değer üretmemiz lazım. İşte oyun geliştirme yazılım gibi alanlar bu katma değerin en yüksek olduğu alanlar. Buradaki arkadaşlarımızın heyecanından, gayretinden çok memnunum. Gençlerimizi bu işe daha çok davet edeceğiz. İnşallah seneye 6 yüz değil 6 bin gencimizi burada ağırlamak isteriz.”

UFUKLARI ÇOK GENİŞ

 “Gerçekten çok inovatif çözümler var. Gençlerin zaten ufukları çok geniş. Burada gördüğüm çalışmalardan etkilendim. Biz bu işi başlattığımızda HyperCasual dediğimiz oyunlar daha çok yaygındı. Ama bugün sektörün farklı bir alana gittiğini görüyoruz. Bu alanda da şirketlerimiz başarılı. İnşallah buradan çıkacak girişimler çok başarılı olacak.” diyen Sayın Bakan tüm katılımcılara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Vali Seddar Yavuz ve protokol üyeleri katılımcılarla günün anısına toplu fotoğraf çektirdiler.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL