Genel

Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor! Bu yıl LYS olacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan sinyali verdi TEOG’dan sonra üniversiteye giriş sınavı da değişiyor. YGS ve LYS kalkıyor; yeni bir üniversite sınavı sistemi geliyor. Bu yeni sistem için MEB ve YÖK ortak çalışacak…

Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor! Bu yıl LYS olacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan sinyali verdi TEOG’dan sonra üniversiteye giriş sınavı da değişiyor. YGS ve LYS kalkıyor; yeni bir üniversite sınavı sistemi geliyor. Bu yeni sistem için MEB ve YÖK ortak çalışacak. Yeni sistemin Yüksek okullara sınavsız giriş, daha az öğrenci ile rekabet, liseden sonra 3 kez sınavgibi yenilikler getireceği belirtiliyor. Peki LYS ne zaman kalkacak, bu yıl LYS yapılacak mı? 2018’de üniversiteye giriş nasıl olaacak?

TEOG’un kalkmasına ek olarak üniversiteye giriş de değişecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine MEB ve YÖK birbiriyle uyumlu ortak bir çalışpma yapıp ideal bir model üzerinde uzlaşacaklar. İki kurumun da bir süredir üzerinde çalıştığı yükseköğretime geçiş modeline ilişkin çalışmalara da hız verildi. Tabii üniversite adayları şimdi merakla YGS ve LYS kalkınca ne olacak merak ediyorlar. Ayrıca bu yıl LYS yapılacak mı, 2018’de üniversiteye giriş nasıl olacak öğrenmek istiyorlar. YGS ve LYS yerine gelecek sistemin kritik farklılıkları bulunuyor.

Öne çıkan modelin satır başları şöyle:

YÜKSEK OKULLARA SINAVSIZ GİRİŞ: Buna göre, üniversiteye girişin ilk basamağı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) lise başarısının daha çok etkili olması öngörülüyor. MEB’in liseyi bitirme sınavı yapması durumunda bu sınav sonucuyla üniversite bazı bölümlere sınavsız yerleştirme söz konusu olabilecek.

DAHA AZ ÖĞRENCİ İLE REKABET: Lisans programlarında ise merkezi sınavlar ön görülüyor. Ancak meslek yüksekokulu ve açıköğretimler sınavsız yerleştirildikten sonra lisans için yaklaşık 500 bin öğrencinin merkezi sınava katılması amaçlanıyor. Böylelikle rekabetin daha az sayıda öğrenci arasında gerçekleşmesi bekleniyor.

LİSEDEN SONRA 3 KEZ SINAV: LYS yerine öngörülecek yeni modelde öğrencilerin tek bir sınavla bir yıl boyunca tüm hayatlarını stres altına almamaları için ÖSYM’nin yıl içinde eş değer sınavlar yapması gündeme gelecek. Hükümet programında da yer alan birden fazla sınav uygulamasının ÖSYM tarafından elektronik ortamda 3 eşdeğer sınav olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Öğrenci isterse tek sınavla isterse 3 sınavdan aldığı en yüksek puan ile üniversite yerleştirme başvurusunda bulunabilecek.

A-B-C SINIFI ÜNİVERSİTE: Üniversiteler kalitelerine göre A-B-C sınıfı akreditasyon notları alacak ve sürekli bir üst kaliteye atlanması için program uygulanacak. Uzun vadede üniversiteler arasındaki kalite farklılığı kapandığında üniversitenin ilgili bölümlerinin tercihleri doğrultusunda öğrenci alımı sınavsız gerçekleşebilecek. (Sabah)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL