“Üretici fiyatları hala yüksek seyrediyor”

KSO Başkanı Zeytinoğlu, Mayıs ayında enflasyon oranlarına ve dış ticaret verilerine ilişkin değerlendirme yaptı.   Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Mayıs ayı enflasyon rakamlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede..

“Üretici fiyatları hala yüksek seyrediyor”

KSO Başkanı Zeytinoğlu, Mayıs ayında enflasyon oranlarına ve dış ticaret verilerine ilişkin değerlendirme yaptı.

 

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Mayıs ayı enflasyon rakamlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede “Yıllık tüketici fiyatlarının yüzde 18,71’e gerilemesinde gıda enflasyonunun belirleyici olduğunu görüyoruz. Ancak yüksek döviz kurlarından ve maliyetten ötürü üretici fiyatlarının yıllık yüzde 28,71 ile hala yüksek seyrettiğini görüyoruz. ÜFE’nin yüksek olması önümüzdeki aylarda da enflasyonun yüksek olacağını ve TÜFE’nin aşağı inmesini zorlaştırabileceğini düşünüyoruz.” dedi.

Dış ticaret rakamlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Mayıs ayında yüzde 12,21 artarak 15 milyar 998 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Kurun ihracatı desteklediğini görüyoruz. Kurun etkisi ile iç pazardaki daralma, ihracat imkanı olan sanayicilerimizi ihracata yönlendiriyor. İhracatta yüzde 10’un üzerindeki artışları çok önemli buluyoruz. Umarız önümüzdeki aylarda da ihracatımızdaki bu olumlu performans devam eder.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL