‘Yavuz’ Akdeniz’e Uğurlandı

Türkiye’nin Fatih’ten sonraki ikinci derin deniz sondaj gemisi olan  “Yavuz Sondaj Gemisi” Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez  katılımlarıyla düzenlenen törenle Akdeniz’e uğurlandı. Beldeport Limanında düzenlenen törene; Enerji ve..

‘Yavuz’ Akdeniz’e Uğurlandı
Türkiye’nin Fatih’ten sonraki ikinci derin deniz sondaj gemisi olan  “Yavuz Sondaj Gemisi” Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez  katılımlarıyla düzenlenen törenle Akdeniz’e uğurlandı.
Beldeport Limanında düzenlenen törene; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bakan Yardımcıları Alpaslan Bayraktar ve Mustafa Yılmaz,  Vali Hüseyin Aksoy,  KKTC Türkiye Büyükelçisi Kemal Köprülü, İstanbul Milletvekili Mustafa Elitaş,  Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin ve çok sayıda davetli katıldı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Vali Hüseyin Aksoy ve protokol üyeleri Yavuz Sondaj Gemisini gezerek, incelemelerde bulundular.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez yaptığı konuşmalarında; “Bugün, dikkatli ve ayrıntılı bir çalışma ve ileri teknolojiyle millileştirdiğimiz, ikinci Ultra Derin Deniz Sondaj Gemimiz Yavuz’u, Akdeniz’e göreve uğurlamanın gururunu ve mutluğunu yaşıyoruz.
Bugün gururluyuz. Çünkü Fatih’in, ardından Yavuz’u da Doğu Akdeniz’e uğurluyoruz. Tarihimizde ilk defa kendi sondaj gemimizle, Fatih’le bir ilke imza atarak, biz de artık bu oyunda varız dedik. Bugün Yavuz’un da sahneye çıkışıyla birlikte; bu hamlemizin ayakları yere sağlam basan, planlı ve stratejik bir adım olduğunu bir kez daha ortaya koyuyoruz. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki varlığını sorgulayanlar hem tarih, hem de hukuktan bihaberler. Biz dün de buradaydık, bugün de buradayız, yarın da yine burada olacağız. Hiçbir güç bu tarihi gerçeği değiştiremez.  Hukuken de meşru haklarımızı korumak ve savunmak için buradayız. Hem kendi kıta sahanlığımızda, hem de KKTC’nin Türkiye Petrollerine verdiği ruhsat alanlarında çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Kıta sahanlığımızla ilgili tutumuzu açık bir şekilde ortaya koyduk ve Birleşmiş Milletler nezdinde kayda geçirdik.  Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin bölge ülkeleriyle yaptığı tek yanlı, Türkiye ve KKTC’nin haklarını gasp etmeye çalışan anlaşmaların da hukuken hiçbir geçerliliği olmadığını ilettik. Bir kez daha ifade edelim ki Güney Kıbrıs Rum Kesimi adanın tamamını ilgilendiren hiçbir konuda karar alamaz, hatta söz sahibi bile olamaz. Ayrıca bölge dışı aktörlerin de kendilerini uluslararası mahkeme ya da karar verici merci yerine koyarak bölgenin sınırlarını belirleme çalışmalarını da hiçbir şekilde kabul etmiyoruz.
“Denizlerimizde Petrol Ve Doğal Gaz Neredeyse Fatih Ve Yavuz Orada Olacak”
Akdeniz’de ülkemizin ve KKTC’nin meşru haklarını sonuna kadar savunacağız. Kendi meşru haklarımızdan kaynaklanan sondaj faaliyetlerimize aralıksız devam edeceğiz. Yavuz’da milletimizin bu kararlılığını tüm dünyaya bir kere daha gösterecek. Barbaros, Oruç Reis, Fatih ve Yavuz denizlerimizdeki tam bağımsızlığımızın adıdır. Türkiye’nin hidrokarbon faaliyetlerinde kendi öz yeterliliği, gücü ve kabiliyetidir. Denizlerimizde petrol ve doğal gaz neredeyse Fatih ve Yavuz orada olacak. Gün gelecek Akdeniz’de, gün gelecek Karadeniz’de.
“Yavuz Daha Büyük Bir Özgüvenle Denizlere Açılmaya Tam Anlamıyla Hazır”
Milli Enerji ve Maden Politikamızın en önemli ve stratejik parçalarından biri olan hidrokarbon aramacılığı ve üretiminde uzun ve orta vadeli hedeflerimizi belirlemiştik. Bu kapsamda “Varsa Mutlaka Bulacağız” dedik ve bu inanç, azim ve özgüvenle kolları sıvadık.  6. Nesil Ultra Derin Deniz Sondaj Gemimiz Yavuz,  yaklaşık 230 metre uzunluğa ve 36 metre genişliğe sahip. Sondaj kulesinin yüksekliği deniz seviyesinden yaklaşık 103 metre. Yani Galata Kulesi’nden yaklaşık 36 metre daha uzun. Gemimiz 12.200 metre derinliğe kadar çok yüksek basınç altında dahi sondaj yapabiliyor. Dinamik Pozisyonlama sistemiyle 6 metreye ulaşan dalgalarda dahi sondaja devam edebiliyor. Gemimiz çift kuleli tasarımla hem asıl, hem yardımcı işlerin yapılabildiği eş zamanlı operasyon olanağı sunuyor. Her iki kuleyi de sondaj ekipmanlarıyla donattık. Böylece operasyon gücümüzü ikiye katladık. Bütün operasyonlarımızı uluslararası kural ve düzenlemelere göre gerçekleştireceğiz. İş güvenliği standartlarımız en üst düzeyde olacak. Sondaj esnasında çevreye, deniz yaşamına ve canlılara hiçbir zarar vermeyen çevre dostu bir teknoloji kullanacağız. Gemimizin “Upgrade” edilme sürecinde, sondaj için gerekli tüm teknik aksamını yeniledik. Ayrıca çevre dostu atık bertaraf sistemini gemimize entegre ederek, denizlerimizin korunması adına tüm operasyonlarımızı daha çevreci, verimli ve sürdürülebilir hale getirmiş olduk. Teknik ve teknolojik üstünlüğünün yanı sıra Fatih gemimizden edindiğimiz “know how”ın katkısı ve uluslararası eğitim ve iş becerisine sahip mühendislerimizin özverisi sayesinde Yavuz daha büyük bir özgüvenle denizlere açılmaya tam anlamıyla hazır. Yavuz, Akdeniz’in derinliklerine doğru kazdıkça, milletimizin geleceğini daha da aydınlatacak. Ülkemiz ve bölgemiz daha da güçlenecek. Yavuz Gemimiz, ismini aldığı Yavuz Sultan Selim Han’ın yaptığı gibi Akdeniz’de barış, istikrar ve huzurun tesisine büyük bir katkı sağlayacak.
Konuşmaların ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Vali Hüseyin Aksoy ve protokol üyeleri KKTC’den alınan ruhsat sahası üzerinde ilk sondajına başlayacak olan Yavuz Sondaj Gemisini Akdeniz’e  hayırlarla uğurlayarak, günün anısına toplu fotoğraf çektirdiler.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL