YKS Koordinasyon Kurulu Toplantısı KOÜ’de Yapıldı

30 Haziran Cumartesi ve 1 Temmuz Pazar günü yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları sınavlarının kurallara uygun, huzur ve güven içerisinde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla gerekli tedbirleri görüşmek üzere ÖSYM Kocaeli Sınav Koordinasyon..

YKS Koordinasyon Kurulu Toplantısı KOÜ’de Yapıldı

30 Haziran Cumartesi ve 1 Temmuz Pazar günü yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları sınavlarının kurallara uygun, huzur ve güven içerisinde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla gerekli tedbirleri görüşmek üzere ÖSYM Kocaeli Sınav Koordinasyon Kurulu; Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü Başkanlığı’nda toplandı.

Toplantıda Vali Yardımcısı Dursun Balaban, ÖSYM İl Sınav Koordinatörü Prof. Dr. Halis Aygün, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Nevzat Gilan, İl Emniyet Müdürlüğü 2. Sınıf Emniyet Müdürü Ercan Tarran, İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürü Jandarma Yarbay Murat Filiz, Kara Ulaşım Şube Müdürlüğü İşletme Amiri Levent Timur ve Sınav Koordinasyon Kurulu üyeleri hazır bulundu. Toplantıda sınav ile ilgili alınacak tüm tedbirler görüşülerek, ilgili kurumlara iletildi.

İlimizde 179 ayrı binada toplam 52.962 adayın gireceği sınava ilişkin ÖSYM Kocaeli Sınav Koordinasyon Kurulu tarafından, dikkat edilmesi gereken hususlar açıklandı.

1) Sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üzerleri emniyet görevlileri tarafından elle ve/veya dedektörle aranacak;

. Çanta, cüzdan, cep telefonu, her türlü saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla, kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş, anahtar, anahtarlık, metal para gibi metal içerikli eşyalarla(basit başörtü iğnesi ince metal tokalı kemer hariç); her türlü elektronik /mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşyayla (şeffaf/numaralı gözlük hariç) banka/kredi kartı, ulaşım kartı vb. kartlarla,

. Cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla,

. Her türlü kesici ve delici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizatla,

. Kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kağıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete, vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel, hesap makinesi vb. araçlarla,

. Yiyecek, su hariç içecek vb. gıda maddeleriyle,

. İlaç, alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. sağlık malzemeleri ve araçlarla

sınav binalarına girmelerine kesinlikle müsaade edilmeyecektir.

2) Adaylar sınavın yapılacağı binaya, sadece aday şifreleri ile internetten kendilerinin edinecekleri Sınava Giriş Belgesi ve Nüfus Cüzdanı/T.C. Kimlik Kartı/Geçici Kimlik Belgesi/Kimlik Kartı Talep Belgesi veya süresi geçerli pasaportu/Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartı/Pembe-Mavi Kart ile alınacaklardır. Nüfus cüzdanında adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir.

3) 22.10.2014 tarihli ve 6883 sayılı Geçici Koruma Yönetmeliği’nin 22. maddesi gereğince düzenlenen kimlik belgeleri; Uluslararası Koruma Başvuru Sahibi Kimlik Belgesi/Uluslararası Koruma Başvuru Sahibi Kayıt Belgesi/Geçici Koruma Kimlik Belgesi/Uluslararası Koruma Statü Sahibi Kimlik Belgesi sınava giriş için geçerli olan kimlik belgesi olarak kabul edilir.

4) Sınava giren adaylardan ilgili sınava ait Sınav Giriş Belgesi ve Nüfus Cüzdanı/T.C. Kimlik Kartı/Geçici Kimlik Belgesi/Kimlik Kartı Talep Belgesi/süresi geçerli pasaportu ya da 7. maddede yer alan Koruma Kimlik Belgeleri yanında olmayan adaylar kesinlikle sınav binalarına alınmayacaktır.

5) Sınav Giriş Belgesi yanlarında olmayan adaylar ilgili belgelerini sınav günlerinde Kocaeli Üniversitesi Anıtpark Yerleşkesi ÖSYM Bürosundan ve Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlık Binasından alabileceklerdir

6) Nüfus Cüzdanları olmayan adaylar sınava alınamadığından İzmit, Derince, Başiskele, Kartepe, Körfez, Gebze, Gölcük ve Karamürsel İlçeleri Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlükleri, 30 Haziran 2018 Cumartesi günü 07.00 ile 17.00 saatleri arasında ve 1 Temmuz 2018 Pazar günü 07.00 ile 15.30 saatleri arasında açık olacak ve Nüfus Cüzdanını veya T.C. Kimlik Kartını kaybeden ve yeniden çıkarmak isteyen adaylar için açık tutulacak ve “2018 YKS Sınava Giriş Belgesi” ile iki fotoğrafını yanında getiren adaylara yeni kart düzenleninceye kadar geçerli olacak “Geçici Kimlik Belgesi” verilecektir.

7) Sınav için gerekli olan iki adet kurşun kalem, silgi, kalemtıraş ve peçete ÖSYM tarafından her bir aday için temin edilecektir. Adaylar sınava şeffaf pet şişe içinde su getirebileceklerdir.

8) Sınav başladıktan sonra, 1. oturum Temel Yeterlilik Testi için ilk 100 dakikalık zaman geçmeden ve son 15 dakika içerisinde, 2. oturum AlanYeterlilik Testi için ilk 135 dakikalık zaman geçmeden ve son 15 dakika içerisinde, 3. oturum Yabancı Dil Testi için ilk 90 dakikalık zaman geçmeden ve son 15 dakika içerisinde adaylar sınav salonundan dışarıya çıkarılmayacaklardır.

9) Bina girişinde yığılmaya yol açılmaması için adayların çanta ve benzeri eşyalarını sınava girecekleri binalara getirmemeleri, sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri, sınavdan en az bir saat önce sınav yapılacak bina önünde bulunmaları, sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri açısından son derece önemlidir.

10) Sınavın yapıldığı her salona en az bir adet duvar saati ÖSYM tarafından temin edilecektir.

11) Sınav başladıktan sonra adaylar tuvalet ihtiyacı için sınav salonundan dışarıya çıkarılmayacaktır. Sınav salonundan dışarıya çıkan aday kesinlikle sınav salonuna geri alınmayacaktır. Adayların sınavdan çıkabilecekleri süreler dışında sınav salonundan ayrılan aday, bu süre doluncaya kadar sınav binası içerisinde bekletilecektir.

12) Sınavın güven ve huzur içerisinde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla; sınav yapılacak binaların yakınında kurulacak pazarlarda ilgili belediyeler tarafından gürültünün ve sesli satışın önlenmesi ve pazar girişlerine gürültü yapılmaması ve sessiz olunması hususunda afiş ve tabelaların asılması sağlanacaktır. Araçların klakson çalmalarına, araç konvoyları oluşturulmasına ve inşaat-yol çalışması yapılmasına izin verilmeyecek ve bu konuda ilgili kurumlar tarafından gerekli tedbirler alınacaktır.

13) 30 Haziran 2018 Cumartesi günü ve 1 Temmuz 2018 Pazar günü adaylar sınav giriş belgeleriyle, görevliler sınav görev belgeleriyle Büyükşehir Belediyesi otobüslerini ücretsiz olarak kullanabileceklerdir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL