29 Ekim 2020 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.312
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 2.305
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 77
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 1.662
Genel Güncel Manşetler

Zarar gören köy fırınları tamir ediliyor

 70 ADET FIRIN TAMİR EDİLDİ Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, köylerde bulunan hasar görmüş fırınların onarımını gerçekleştiriyor. Kocaeli genelindeki köylerde yapılan köy fırınlarından, zaman içerisinde çevresel faktörler ve hava şartları nedeniyle tahribata uğrayanlar..

Zarar gören köy fırınları tamir ediliyor

 70 ADET FIRIN TAMİR EDİLDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, köylerde bulunan hasar görmüş fırınların onarımını gerçekleştiriyor. Kocaeli genelindeki köylerde yapılan köy fırınlarından, zaman içerisinde çevresel faktörler ve hava şartları nedeniyle tahribata uğrayanlar tespit edilerek gerekli tadilat işlemleri yapılıyor. Kocaeli genelinde “Köylerde Fırın Projesi” kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan 444 adet fırın bulunuyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Kocaeli genelindeki köylerde yapılan köy fırınları zaman içerisinde çevresel faktörler ve hava şartları nedeniyle tahribata uğruyor. Çeşitli nedenlerden dolayı tahribata uğrayan fırınların tadilatları yapıldı. Bu kapsamda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından İzmit ilçesinde 42 adet, Dilovası ilçesinde 4 adet, Gebze ilçesinde 24 adet olmak üzere toplamda 70 adet fırının tadilatı gerçekleştirilerek yeniden vatandaşların hizmetine sunuldu.

 FARKLI İLÇELERDE FIRINLAR

Büyükşehir Belediyesi, “Köylerde Fırın projesi” kapsamında kentin dört bir yanında bulunan köylere fırın inşa ederek vatandaşın hizmetine sundu. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi tarafından; Kandıra İlçesinde 169, İzmit İlçesinde 118, Başiskele İlçesinde 1, Kartepe İlçesinde 6, Gölcük İlçesinde 11, Karamürsel İlçesinde 12, Derince İlçesinde 39, Körfez İlçesinde 42, Dilovası İlçesinde 8, Gebze İlçesinde 38 olmak üzere toplamda 444 adet fırın inşa edildi.

 ORTAK KULLANIM ALANI

Vatandaşların gönül rahatlığıyla ortaklaşa kullanabileceği fırınlarda el yapımı ekmekler, yöresel yemekler yapılıyor. Köy fırınları bayramlarda, düğünlerde ve cenazelerde geniş katılımlı yemeklerde köylünün imdadına yetişiyor. Tek seferde onlarca tepsi ekmek pişirilebilen bu fırınlar kadınların işini de kolaylaştırıyor.

 YÖRESEL MİMARİ ÖZELLİKLER

Kırsal ve Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından yapılan fırınlar yöresel mimari ile günümüz teknolojisinin birleşmesi sonucu modernize edildi. Fırın kütüğü üzerine harman tuğla ile çift sıra ve ısı yalıtımlı kubbe örülüp üzeri bütün fırın alanını örtecek şekilde ahşap çatı ve kiremit örtü ile kaplanan yeni fırınlar 8 metre kare alana sahip. Isı yalıtımı üst düzey olan fırınlarda saatli derece bulunuyor. Yapımında Kandıra taşı kullanılan fırınların bacalarının daha estetik görünmesi amacıyla cephe kaplamaları tuğlayla yapıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.