1 Temmuz “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı”

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un 1 Temmuz Denizcilik Ve Kabotaj Bayramı Mesajı 1 Temmuz 1926 da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu, Türk Denizciliğinin bağımsızlığı ve geleceği açısından büyük önem taşımakta ve 93..

1 Temmuz “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı”
Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un 1 Temmuz Denizcilik Ve Kabotaj Bayramı Mesajı
1 Temmuz 1926 da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu, Türk Denizciliğinin bağımsızlığı ve geleceği açısından büyük önem taşımakta ve 93 yıldan bu yana da ülkemizde 1 Temmuz, “ Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” olarak kutlanmaktadır.
    Yabancı devletlerin denizlerimizdeki ticari hakimiyetinin son bulması, denizciliğimizin daha da gelişip büyümesinde önemli rol oynayan Kabotaj Kanunu, ülkemizin çağdaş medeniyetler düzeyine ulaşması amacıyla başlatılan kalkınma seferberliğine de büyük ivme kazandırmıştır. Limanlarımızda her türlü yük ve yolcu taşıma hakkını Türk Bayraklı gemilere ve Türk Vatandaşlarına tanıyan bu kanun ülkemizin gelişme sürecinde ise önemli bir kazanım olarak tarihe geçmiştir.
    Globalleşen dünyada ülke ekonomileri için lokomotif görevi gören temel sektörlerden biri olan denizcilik sektörü, sağladığı girdilerin büyüklüğü ve önemi açısından günümüzde ülkeler için hayati sektörlerden biri haline gelmiştir. Denizcilik sektörünün gelişmesine büyük önem veren devletimiz de, yaptığı yatırımlarla ülkemizin uluslararası denizcilik pazarından aldığı payın daha da artmasına yönelik gelişmelerin yaşanmasını sağlamıştır.
    Donanma ve liman kenti olan ilimizde de;  mevut olan 35 liman tesisine, yılda 1.200’ ün üzerinde farklı gemi, yaklaşık 10 bin 500 kez uğramaktadır. Uğrayan gemi sayısı bakımından Kocaeli Liman Bölgesi, Türkiye’deki 69 liman bölgesi arasında lider konumundadır. Kocaeli Liman Bölgesi’ndeki liman tesislerinde 2018 yılında, elleçlenen 73.13 milyon tonluk yük miktarı bakımından da Türkiye’deki liman bölgeleri arasında ilk sıralarında yer almaktadır.
    Üç tarafı denizlerle çevrili olan bir ülke olarak ulusal zenginliğimiz olan denizlerimize ve denizciliğe gereken önem ve önceliği vermemiz bir zorunluluk, denizciliği geliştirmek ve çok daha iyi noktalara taşımak ortak çabamız olmalıdır.
    Türk Denizciliğinin gelişmesi ve geliştirilmesi yönünde, görev ve sorumluluğumuzun bilinci ve kararlılığı içerisinde hep birlikte el ele denizciliğimizi layık olduğu yere taşıyacağımıza olan inancımla,  1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramınızı kutluyor, denizcilerimize başarılar diliyorum.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL