10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle, Vali Hüseyin Aksoy’dan basına kahvaltı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle düzenlenen kahvaltı programında Vali Aksoy basın mensupları ile bir araya geldi.  Vali Hüseyin Aksoy’un yanısıra, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Birsel Kavcı, Kocaeli..

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle, Vali Hüseyin Aksoy’dan basına kahvaltı
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle düzenlenen kahvaltı programında Vali Aksoy basın mensupları ile bir araya geldi.
 Vali Hüseyin Aksoy’un yanısıra, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Birsel Kavcı, Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emel Şerife Baştürk Aker, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol, Bizim Yaka Gazetesi köşe yazarı Galip Ataman, Özgür Kocaeli ve Büyük Kocaeli Gazetelerinin İmtiyaz Sahibi Recep Haldız, Demokrat Kocaeli Gazetesi Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Genç,  Değişim 41 Gazetesi İmtiyaz Sahibi Tanju Cılızoğlu, Çağdaş Kocaeli gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin, Kocaeli Gazetesi Haber Müdürü Bülent Ekinci, Mavi Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Müdürü İlker Akşit, Kocaeli TV Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Tüysüz, TV41  Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Sevim ile ilimizde görev yapan tüm  gazeteci ve muhabirler katıldı.
Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol’un 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlenen programdan dolayı  teşekkür konuşmalarının ardından Vali Hüseyin Aksoy yaptığı konuşmalarında; “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle sizlerle birlikte olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Öncelikle davetimize karşılık vererek, burada bulunduğunuz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.  Gazetecilik mesleği çok zor ve farklı şartlar altında çalışmayı gerektiren bir meslek. Gazetecilerimiz büyük bir özveriyle çalışmalarını sürdürüyor. Halkın haber alma özgürlüğünün gerçekleştirilmesinde, bilgiye ulaşmasında, sorunların tartışılmasında basınımızın büyük görev ve sorumlulukları var. Kocaeli basını bu konuda önemli bir birikime sahip.  Kocaeli’de 12 tane resmi ilan alan gazetemiz, 31 yayın kuruluşumuz var. 3 televizyonumuz ilimizde yayın yapmaktadır. Kocaeli toplam 25 radyoya, 48 internet gazetesine sahip bir kent. 117 Sarı Basın kartı sahibi olan basın mensubunun bulunduğu bir kent. Böylesi önemli bir birikime sahip olması nedeniyle Kocaeli basını çok daha iyi bir noktaya taşındı. Kentin diğer dinamiklerini de harekete geçirme fırsatı buldu.
“SOSYAL İÇERİKLİ VE HALKLA BÜTÜNLEŞME ADINA YÜRÜTTÜĞÜMÜZ BAZI ÇALIŞMALAR GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”
16 Ocak Basın Onur Günü olarak kutlanmakta. Atatürk’ün ilk basın toplantısını yaptığı Kocaeli bu yönüyle de öne çıkmaktadır. Bilindiği üzere 29 Haziran tarihi itibariyle Kocaeli Valiliği görevime başladım. Yaklaşık 6 ayı aşan bir süredir burada görev yapmaktayım. Özellikle kamu görevi nedeniyle yürüttüğümüz bir çok çalışma var. Sosyal içerikli ve halkla bütünleşme adına yürüttüğümüz bazı çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Özellikle vatandaşlarımızın sorunlarını daha rahat anlatabilmeleri için bir halk günü uygulaması başlattık. Bunu her hafta pazartesi günleri öğleden sonra uyguluyoruz. Vatandaşlarımızın taleplerini doğrudan dinleyerek, ilgili arkadaşlarımızla bunlara çözüm üretme adına bir çalışmayı Kocaeli’de başlattık. İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda ilk olarak 15 ilde düzenlenen Açık Kapı uygulamasını bizde Kocaeli olarak faaliyete geçirdik. Özellikle Valiliğin kapısını milletin kapısı haline getirmek için bu çalışmayı ortaya koyduk. Şuanda bu çalışmamızda devam ediyor.
Kadınlarımızı yakından ilgilendiren bir Kadın Sağlığı Eğitim Projesini faaliyete geçirdik. Özellikle 15-69 yaş grubundaki 652 bin kadınımızı hedef kitle olarak belirledik. Oluşturduğumuz Sağlık Müdürlüğü ekiplerince bu çalışmalar kadınlarımıza her ilçede ayrı ayrı verilmeye başlandı. 25 Ekim tarihi itibariyle başladığımız bu çalışmada şuana kadar 47 bin kadınımıza ulaştık. Kocaeli’de engelli veri tabanı projesi başlattık. Özellikle ilimizde yaşayan engellileri tek bir veri tabanında buluşturmak üzere bir çalışmayı ortaya koyduk. Buradaki temel amacımız engellilerimizin sayılarını net olarak bilmek. Çünkü her kurumunun kendisiyle ilgili hizmet sunduğu alanların kayıtları var. Bunların tek bir kaynakta birleştirilmesi ve  kayıt altına alınması ile ilgili bir çalışma olacak.
“SOKAKLAR ÇOCUKLAR İÇİN TEHLİKELİDİR”
Sokakta çalışan ve dilenen çocuklarla ilgili bir çalışma başlattık. Dilenen bir çocuğu artık ilimizde görmek istemiyoruz. Bu konuda ailelerin artık daha duyarlı hale gelebilmesi ve vatandaşlarımızın sokakta çalışan, dilenen çocuklardan bir şey satın almaması ve yardım yapmaması konusunda hassasiyetlerini bekliyoruz. Siz basın mensuplarından da Kocaeli halkını bu konuda duyarlı hale getirmek için bu çalışmamıza destek olmanızı bekliyoruz. Çünkü hep birlikte mücadele verebilirsek başarılı olabiliriz. Daha önce görev yaptığım Mersin’de çok yoğun bir çalışmayla sokakta çalışan, dilenen çocuk sorununu ortadan kaldırmıştık. Kocaeli’de de bunu mutlaka ortadan kaldırmak durumundayız. Çünkü sokaklar çocuklar için tehlikelidir. Bu konuda kamuoyunun daha duyarlı hale gelmesi gerekiyor.
“SADECE OKUL ÖNCESİ DEĞİL,  İLKÖĞRETİM, ORTAÖĞRETİM VE LİSELERDE OKULLAŞMA ORANLARIMIZIN DAHA ÜST NOKTAYA TAŞINMASI ADINA YÜRÜTTÜĞÜMÜZ ÇALIŞMALAR VAR”
Eğitim bizim için önemli, özellikle okul öncesini önemsiyoruz. Okul öncesinde okullaşma oranlarımızın daha üst noktaya taşınması adına yeni yaptırdığımız okullarda bugünlerde teslim alınmakta. Sadece okul öncesi değil,  ilköğretim, ortaöğretim ve liselerde okullaşma oranlarımızın daha üst noktaya taşınması adına yürüttüğümüz çalışmalar var. Özellikle okul öncesi eğitimle ilgili çalışmalarımızı önümüzdeki süreçte sizlerle de paylaşacağız. Kocaeli Üniversitemizle birlikte iş birliği içerisinde sanayi – üniversite çalışmalarını yaptık ve bir çalıştay gerçekleştirildi.  Sanayinin istediği insan gücü ve bizim yetiştirdiğimiz insan gücü arasında farklılıklar varsa bunları ortaya koymak ve sanayinin istediği nitelikteki elemanları yetiştirme amaçlı böyle bir çalışmayı önümüzdeki zamanda hayata geçirmek için çalışacağız.
“İLİMİZİN TANITIMINI DAHA İYİ BİR NOKTAYA TAŞIYABİLMEK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI ORTAYA KOYACAĞIZ”
Uygulamaya başladığımız muhtarlar toplantısını her ay bir ilçede gerçekleştiriyoruz. İlk olarak Kandıra’da başladık. bu ayda bir aksilik olmazsa Kartepe ilçemizde  bütün kurum yöneticileri ile beraber muhtarlarımızı dinleyeceğiz. Kocaeli’nin birçok önemli sektörde potansiyeli var ama turizm sektörü de daha fazla pay alabilme, kentin tanıtımını daha üst noktaya taşıma, turizm çeşitliğini biraz daha farklı boyutlara getirme adına da ilgili kurum ve kuruluşlarımızla birlikte çalışmalar gerçekleştiriyoruz.  Özellikle bu yıl 25 Ocak’ta gerçekleştirilecek turizm fuarında bizde Kalkınma Ajansındaki illerimizle birlikte yer alacağız ve Kocaeli’ni tanıtmış olacağız. Bu yönüyle de ilimizin tanıtımını daha iyi bir noktaya taşıyabilmek için çalışmalarımızı ortaya koyacağız.
Havalimanımızdan daha farklı yerlere uçuş olabilmesi adına paydaşlarımızla çalışmalarımız devam ediyor. Turizmi daha farklı noktalara nasıl taşıyabiliriz bunla ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Özellikle kentin değerlerinin yeniden keşfedilmesi ve kamuoyu ile paylaşılması adına önümüzdeki dönemde Valiliğimizin organizasyonunda fotoğraf yarışması düzenlemeyi planlıyoruz. Önümüzdeki dönemde yapmayı planladığımız bir başka projemiz ise; kadın dostu kentler kapsamına ilimizi de dahil etmektir. Bu konuda ilgili kurumlarımızla çalışma başlatacağız.
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle bu meslekte çalışırken yaşamını yitirmiş bütün gazetecilerimizi rahmetle anıyor, emeklilere sağlık ve huzur diliyorum. Gece gündüz demeden, her an her noktada haber varsa peşine koşan, görevde olan basın çalışanlarımıza da başarılar diliyorum. Bizler de basın çalışmalarımızın işini kolaylaştırma adına üzerimize düşeni yapmaya gayret ediyoruz. Buraya gelen, gelemeyen bütün arkadaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü tekrardan kutluyorum.” diyen Vali katılımlarından dolayı tüm basın mensuplarına teşekkür etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL