Dünya Genel Güncel Manşetler

%2,63 Arttı

Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2018 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %2,63, bir..

%2,63 Arttı

Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2018 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %2,63, bir önceki yılın Aralık ayına göre %22,61, bir önceki yılın aynı ayına göre %35,84 ve on iki aylık ortalamalara göre %23,92 artış gösterdi.
Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %1,99 artış, imalat sanayi sektöründe ise %2,64 artış olarak gerçekleşti.

Aylık en fazla artış kok ve rafine petrol ürünlerinde gerçekleşti

Bir önceki aya göre en fazla artış; %4,19 ile kok ve rafine petrol ürünleri, %3,87 ile kimyasallar ve kimyasal ürünler, %3,83 ile ana metaller sektöründe gerçekleşti. Buna karşılık bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler %0,77 ile bir önceki aya göre endeksin düştüğü tek alt sektör oldu.

Ana sanayi gruplarında en fazla aylık artış enerji mallarında gerçekleşti

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2018 yılı Temmuz ayında en fazla aylık ve en fazla yıllık artış enerji mallarında gerçekleşti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL