“5 Benzemezden Yerli Otomobil Çıkmaz”

Cumhurbaşkanın henüz ortada olmayan ve 5 babayiğit ile anlaşması imzalanan Yerli Otomobil ile ilgili “Ya başlayacaksınız. Ya başlayacaksınız. Başlamadığınız takdirde hesaplaşacağız” sözlerine üzerine Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’dan cevap geldi: “Hesap..

“5 Benzemezden Yerli Otomobil Çıkmaz”

Cumhurbaşkanın henüz ortada olmayan ve 5 babayiğit ile anlaşması imzalanan Yerli Otomobil ile ilgili “Ya başlayacaksınız. Ya başlayacaksınız. Başlamadığınız takdirde hesaplaşacağız” sözlerine üzerine

Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’dan cevap geldi: “Hesap Keserek Değil, Teknoloji Üreterek Yerli Otomobil Yapılır”

5 BENZEMEZDEN YERLİ OTOMOBİL ÇIKMAZ

Tahsin Tarhan, “Yerli Otomobil ile ilgili defalarca açıklamalarda bulunduk. Nasıl yapılacağını da nasıl yapılamayacağını da anlattık. 5 babayiğit diye kamuoyuna sunulan şirketlere baskı yaparak bu iş olmaz dedik, maalesef dinletemedik.

Gelinen noktada Cumhurbaşkanı Ya Yapın Ya Hesap verin demeye başladı. Tekrar söylüyorum, Teknoloji üretmeden, Marka yaratmadan, Piyasa Değerleri Araştırılmadan Yerli Otomobil Yapılamaz” dedi

YERLİ OTOMOBİL ÖLÜ DOĞDU

Tahsin Tarhan, “Saab Markasının hurda protitipinden sonra yeni bir adım atılır, daha ciddi ar-ge çalışmaları sonrası yerli markaya sahip, Türkiye standartalarını karşılayabilecek bir şehir otomobili üretilebilir bununda yöntemi şu şekilde olmalıdır diye defalarca uyarılarımız yaptık. Ancak 5 Babayiğit bir araya geldi hadi yapın denildiğinde zaten yerli otomobil ölü doğmuştu” dedi.

 CUMHURBAŞKANI 47 MİLYON EURO DOLANDIRILANLARLA DA HESAPLAŞSIN

Tahsin Tarhan, “Yerli Otomobil konusunda daha en başındaki sorunların çözmeden bugünün sıkıntılarını aşmaya kalkarsak yanılırız. Daha en başında iki seneye kadar yerli otomobil yollarda manşetleri atıldığında dönemin Sanayi Bakanlığ eliyle hurda bir platforma 47 Milyon Euro para ödendi. Bu platform nerede? Bu araç kullanılacak mı? 5 Babayiğit ne kadar sermaye yatıracak? Bunun gibi yüzlerce soru sorduk maalesef cevap alamadık. Sayın Cumhurbaşkanı iyi niyet ile yerli otomobil üretmek istiyor olabilir. Ancak durum sanıyorum ona anlatılandan farklı. Eğer hesaplaşma gerçekleşecekse 47 Milyon Euro’nun da hesabını sorsun” dedi.

ÖNCE YERLİ OTO DEĞİL, ÖNCE YERLİ MARKA

Tahsin Tarhan “5 değil 10 babayiğit gelse, teknoloji, bilgi, ar-ge olmadan yerli otomobil üretemez. Önce teknoloji üretip daha sonar Yerli ve Milli bir Marka oluşturmak zorundayız. Marka olmadan ürettiğiniz aracın dünya piyasasına çıkabilmesi imkansızdır. Dünya otomotiv devleri milyarlarca dolar yatırım yapıp model geliştirmeye çalışırken yerli otomobil yaptık diye yola çıkarsanız yaya kalırsınız” dedi.

YERLİ OTO YAPMAK YAP İŞLET DEVRETE BENZEMEZ

Tahsin Tarhan, “Bir milletin hayaliyle, vatandaşın duygularıyla oynamak bu kadar kolay olmamalı, sektörü bilen nasıl adımlar atılması gerektiğini analiz edebilecek yetişmiş insanlarımız var. Teknoloji üreterek, yapmanız gereken bir işi yol, köprü, hafriyat işleri gibi düşünüp, sen yap olmadı başkası yapsın diyerek Otomobil üretemezsiniz.” Dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL