“Ağustos ayında 4 milyar 631 milyon dolar açık”

KSO Başkanı Zeytinoğlu ağustos ayı ödemeler dengesi verilerini değerlendirdi. T.C. Merkez Bankası tarafından açıklanan ağustos ayı ödemeler dengesi verilerini değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Ağustos ayında cari denge 4 milyar..

“Ağustos ayında 4 milyar 631 milyon dolar açık”

KSO Başkanı Zeytinoğlu ağustos ayı ödemeler dengesi verilerini değerlendirdi.

T.C. Merkez Bankası tarafından açıklanan ağustos ayı ödemeler dengesi verilerini değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Ağustos ayında cari denge 4 milyar 631 milyon dolar açık verdi. Burada, dış ticaret açığındaki artış ile hizmet gelirlerinin katkısının azalmasının etkisini görüyoruz. Geçen yılın aynı ayında 1 milyar 399 milyon dolar olarak gerçekleşen dış ticaret açığı, bu yıl 5 milyar 347 milyon dolara yükseldi. Hizmetler dengesi girişleri ise 2019 ağustos ayında 5 milyar 781 milyon dolar olurken, bu yıl pandemi etkisiyle 1 milyar 179 milyon dolar ile sınırlı kaldı.” dedi.

Yıllık cari açığın 23 milyar 203 milyon dolara yükseldiğini söyleyen Zeytinoğlu, “Eylül ayında da dış ticaret açığının geçen yıla göre artmış olması ve turizm gelirlerinin geçen yılın gerisinde kalması sebebiyle cari açıktaki yükselişin devam edebileceğini düşünüyoruz.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL