Güncel Manşetler

Bosna Hersek Milli Eğitim Bakanı Açtı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Karamürsel Aliye İzzetbegoviç Akademi Lise’yi gerçekleştirdiği görkemli bir törenle açtı. Evsahipliğini Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun yaptığı açılış törenine Bosna..

Bosna Hersek Milli Eğitim Bakanı Açtı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Karamürsel Aliye İzzetbegoviç Akademi Lise’yi gerçekleştirdiği görkemli bir törenle açtı. Evsahipliğini Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun yaptığı açılış törenine Bosna – Hersek Milli Eğitim Bakanı Elvira Dilberoviç de katıldı. Dilberoviç, Bosna – Hersek’in efsane lideri Aliye İzzetbegoviç’in adını taşıyan Akademi Lise’nin kendileri için büyük önem taşıdığını söyledi. Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ise, kendilerine onay verilmesi ve yer gösterilmesi durumunda, Türk Dünyası Belediyeler Birliği olarak Bosna – Hersek’te Bilge Kral’ın adını taşıyacak olan bir Akademi Lise yaptırabilecekleri müjdesini verdi.

AÇILIŞA YOĞUN KATILIM

Karamürsel Aliye İzzetbegoviç Akademi Lise’nin açılışına Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ve Bosna Hersek Milli Eğitim Bakanı Elvira Dilberoviç’in yanı sıra, Aliye İzzetbegoviç’le uzun yıllar birlikte çalışan Boşnak siyasetçi ve bürokratlar katıldı. Açılışta ayrıca Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ali Yeşildal, Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Ali Bilgi, Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Sadık Eroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Çakır, İlçe Emniyet Müdürü Okan tekin, Karamürsel Aliye İzzetbegoviç Akademi Lise eğitmen ve öğrenciler yer aldı.

HER YERDE ONUN İZİ VAR

Tören öncesinde Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ve Bosna-Hersek Milli Eğitim Bakanı Elvira Dilberoviç, Aliye İzzetbogoviç, Akademi Lise’yi gezerek, gençlerin eğitim alacağı eğitim kurumunda incelemelerde bulundu. Bosna-Hersek Milli Eğitim Bakanı her köşesinde Bilge Kralı anlatan bir detayın bulunduğu Akademi Lise’yi çok beğendi. Konuk bakan “Ülkemden uzakta Aliye İzzetbegoviç’in adının yaşatıldığını görmek bana onur verdi” diyerek Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür etti.

BAŞKAN YILDIRIM’DAN EĞİTİM TEŞEKKÜRÜ

Ardından Vali Hüseyin Aksoy’un da katılımıyla tüm protokol üyeleri açılış töreninin gerçekleştirileceği Akademi Lise konferans salonuna geçti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törende ilk konuşmayı Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım yaptı. Akademi Lise’nin Karamürsel’de açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Yıldırım, bu önemli eğitim hizmeti için Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür etti.

İNŞALLAH BURADA ALİYE’LER YETİŞECEK

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise yaptığı konuşmada  Aliye İzzetbegoviç’in Bosna – Hersek halkının yanı sıra Türkiye ve Türler için de büyük önem taşıdığını söyledi. Karamürsel Akademi Lise’ye Aliye İzzetbegoviç adını verdiklerini kaydeden Başkan Karaosmanoğlu, “İnşallah burada Aliye İzzetbegoviç’ler yetişecek” şeklinde konuştu. Başkan Karaosmanoğlu Karamürsel Aliye İzzetbegoviç Akademi Lise’nin gençlere hayırlı olmasını dileyerek, emeği geçenlere teşekkür etti.

BOŞNAK BAKANDAN ANLAMLI TEŞEKKÜR

Açılış törenine katılan Bosna- Hersek Milli Eğitim Elvira Dilberoviç, Türkiye’de bir eğitim kurumuna Aliya İzzetbegovic’in adının verilmesinin, kendilerine onur verdiğini kaydederek Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na ülkesi adına teşekkür etti.

BAŞKANDAN BOSNA’YA AKEDEMİ LİSE MÜJDESİ

Bu esnada, aynı zamanda Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı olan Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, önemli bir müjde verdi. Türkiye Dünyası Belediyeler Birliği olarak Saraybosna’da yirmiye yakın sınıf açtıklarını hatırlatan Başkan Karaosmanoğlu “Bize onay verilmesi ve yer gösterilmesi durumunda Türk Dünyası Belediyeler Birliği olarak burada açtığımız Aliye İzzetbegoviç  Akademi Lise’ni aynısını Saraybosna’da da açabiliriz. Bu sistemi orada kurmayı teklif ediyorum” dedi. Başkanın bu teklifi törende alkışlarla karşılandı.

 VALİ AKSOY’DAN BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR

Törende son konuşmayı yapan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ise, buradan yararlanacak olan gençlerin aldıkları eğitimle kendilerini çok daha iyi noktalara taşıyacaklarını kaydetti. Vali Aksoy, “Bu akademi lisesini daha anlamlı hale getiren onun adını taşıyan kişiden kaynaklanıyor. Aliya İzzetbegovi, tarih boyunca sürekli anılacak önemli bir şahsiyete ait isimdir. Halkının daha iyi bir noktaya gelmesi ve ülkesinin bağımsızlığı noktasında 78 yıllık yaşamı boyunca çok önemli mücadeleler veren kişi ve onun adının burada yaşıyor olması, gençlerin onu tanımasına, verdiği mücadeleyi örnek almasın da fırsat verecektir. Bu nedenle Kocaeli Büyükşehir Belediyemize bu okula sağladığı katkılardan ve okula vermiş oldukları bu anlamlı isimden dolayı da ayrıca teşekkür ediyorum” dedi. Daha sonra Karamürsel Aliya İzzetbegoviç Akademi Lise’nin açılışı gerçekleştirildi. Konuşmaların ve karşılıklı anı objelerinin takdim edilmesinin ardından Aliye İzzetbegoviç Akademi Lise’nin açılışı gerçekleştirildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL