“Bursalı Usta 360 Bin Tl’ye Üretti – Işık 47 Milyon Euro’ya Satın Aldı”

Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın Yerli Otomobil İle İlgili Fikri Işık’a Cevabını İçeren Basın Açıklaması  Tarhan’dan Işık’a: Ben bir yanlış yaptım kimseye “Anlatamıyorum” demesi gerekirdi”…   Özellikle her seçim döneminde yeniden..

“Bursalı Usta 360 Bin Tl’ye Üretti – Işık 47 Milyon Euro’ya Satın Aldı”

Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın Yerli Otomobil İle İlgili Fikri Işık’a Cevabını İçeren Basın Açıklaması 

Tarhan’dan Işık’a: Ben bir yanlış yaptım kimseye “Anlatamıyorum” demesi gerekirdi”…

 

Özellikle her seçim döneminde yeniden alevlenen Yerli Otomobil Projesi, hafta içi 5 Babayiğit’ten birinin ayrılmak istemesi ve daha sonra Gazeteciler ile bir araya gelen Sanayi Bakanı’nın yerli otomobili göstermesi ile yeniden alevlendi.

Gazeteci Hande Fırat’ın “Yerli Otomobil’i” gördük söylemleriyle başka bir boyut kazanan olayda Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Saab Markasının bir prototipine 47 Milyon Euro ödendiğini hatırlatarak sosyal medya hesabından bu durumu eleştirmişti.

Dönemin Sanayi Bakanı Fikri Işık, Tahsin Tarhan’ın, 47 Milyon Euro’yu soran sosyal medya paylaşımı sonrasında açıklama yapmış ve “Tahsin Tarhan anlamıyor” demişti.

Tahsin Tarhan’dan açıklama geldi…

““Anlamıyor” demesi yakışıksız bir kelimedir. Ben bir yanlış yaptım kimseye “Anlatamıyorum” demesi gerekirdi”…

Tarhan, “Kocaeli’ye hizmet etmek için görev almış, Milletvekilliği yapan kişilerin birbirlerine karşı kullandıkları sözlere dikkat etmeleri gerekir.

Türkiye’de Sanayi Bakanlığı yapmış bir siyasinin bu üslupla konuşması kimseye bir şey kazandırmaz.

Türkiye’de milyonlarca kişinin tercih ettiği Mercedes, Ford gibi araçların üretiminde aktör olan, gelişimine sanayici kimliğiyle rol oynayan, Türkiye otomobil Sanayinin sınıf atlamasına katkı sunmuş, alanda 50 yıllık bir tecrübeye sahip, kurumsal düzende üretim yapan bir kişiye söz söylerken biraz imtina etmek gerekir diye düşünüyorum.

Yerli Otomobil Konusunda yapılması gereken her seçim döneminde, ortaya çıkmak, yapıyoruz, yapacağız, şu tarihte yollarda demek değildir. Türkiye’de zaten yerli otomobil üretiliyordu. Ancak yerli bir markamız yoktu. Yapılması gereken önce teknoloji üretmek ve bir marka yaratmaktır.

 

Yerli Otomobil üreteceğiz diye NEWS adlı adresi bile olmayan, sadece internet sitesi olan şirkete 47 Milyon Euro vererek, SAAB Markasının hurda bir platformunu almak yerli otomobil üretmek değildir.

Yerli ve Elektrikli araç üreteceğiz diye Saab’ın hurda platformuna, TÜBİTAK’ta altına akü takarak kamuoyuna lanse edenler, vatandaşın 47 Milyon Euro’sunun hesabını vermelidir.” Dedi.

ANLAYAMADIĞIMIZ BİR ŞEY VARSA ODA FİKRİ IŞIK’IN KANDIRILMASIDIR

Tahsin Tarhan, ““Batarya geliştiriyoruz” yakında yerli otomobil yollarda sözleriyle her seçim dönemi milleti kandıranlardan, vatandaşın parasının hesabını sormayacak mıyız? 47 Milyon Euro ödedik ama “Fikri Mülkiyet Haklarını Satın Aldık” demek bu paranın çöpe gittiği, projenin tutmadığı anlamına gelmez. Bugün bu proje kullanılıyor mu? Hayır. 47 Milyon Euro heba oldu mu? Evet. Demek ki Fikri Bey kandırılmış, Ya da kanmak istemiş. Bizim anlayamadığımız bir şey varsa, Sanayi Bakanının böyle bir konuda kandırılması ve vatandaşı kandırmasıdır.” Dedi.

 

SAYIN IŞIK ÜLKESİNİ, BAYRAĞINI SEVİYORSA NEWS FİRMASIYLA YAPTIĞI SÖZLEŞMEYİ AÇIKLASIN

Tahsin Tarhan, “O dönemde, News adlı firma ile akıl almaz bir sözleşme imzalandı. Sayın Işık, eğer bayrağını, milletini seven, vatandaşın parasını düşünen biriyse o firma ile yapılan sözleşmeyi kamuoyuna açıklasın. Yerli otomobil yapmak, ithal bir otomobile akü takmakla gerçekleşmez. Fikri Bey’in döneminde yapılan budur. Yapılması gerek marka üretmektir. Dünya otomotiv devleriyle nasıl başa çıkacağını hesaplamaktır. Bizim serzenişimiz bunadır.” dedi

 

BURSALI USTA 360 BİN TL’YE ÜRETTİ – SAYIN IŞIK 47 MİLYON EURO’YA SATIN ALDI

Tahsin Tarhan, “Türkiye birçok ülkenin ilerisinde zaten otomobil ve özellikle yedek parça üretimi gerçekleştirmektedir. Ama bunu bir marka adı altında lanse edemez, planlamasını yapamazsanız hiçbir işe yaramayacaktır. Bakın Bursa’da bir otomotiv ustası kendi başına yerli otomobil yapmıştır. Emekli usta Hakan Aygün 6 ay boyunca gece gündüz çalışarak yaptığı otomobili 300 bin lira fiyatla satışa çıkardı.

Sayın Işık döneminde ise hurda bir otomobilin prototipine 47 milyon Euro para ödendi. Daha sonra Bakanlık sözleşmeyi iptal etti de vatandaşın daha fazla parası heba olmaktan kurtuldu.“dedi.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL