“Çalışma barışını olumsuz yönde etkileyecektir”

Saadet Partisi Gebze İlçe Başkanı Mustafa Türel yazılı bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Türel; yaptığı yazılı açıklamada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın TBMM’ de yaptığı açıklamada pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman..

“Çalışma barışını olumsuz yönde etkileyecektir”

Saadet Partisi Gebze İlçe Başkanı Mustafa Türel yazılı bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Türel; yaptığı yazılı açıklamada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın TBMM’ de yaptığı açıklamada pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere 5 bin TL’lik bir ücret artışı yapacağını açıklaması ve sağlık çalışanlarında ayrıma gidilmesini doğru bulmuyoruz, bu düzenleme çalışma barışını olumsuz yönde etkileyecektir.

Doktorlarımız zammı hak ediyorlar, yapılsın bir itirazımızda olamaz bizim itirazımız sağlık çalışanlarının bu artıştan kapsam dışında bırakılmasınadır. Çünkü tüm sağlık çalışanları ekonomik sıkıntı yaşamaktadır.

Sağlık çalışanları sadece ücret konusunda değil ayrıca çok zor şartlarda mesleklerini sürdürüyorlar, 36 saat nöbete nasıl dayanıyorlar anlamıyorum.

Özellikle son 2 yılda gayretlerine ve fedakârlıklarına daha fazla şahit olduğumuz sağlık çalışanlarımızın sorunlarını bir an evvel ele almalı, çözüme kavuşturmalıyız.

Geçtiğimiz haftalarda 36 saatlik nöbet sonrasında uykusuz kaldığı için trafik kazası geçiren bir sağlık çalışanımızın haberi hepimizi derinden üzmüştü.

Kendisine bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum.

Sağlık çalışanlarının bu insanlık dışı çalışma şartlarına mutlaka son verilmelidir. Kesintisiz nöbet süreleri düşürülmeli, izin hakkı mutlaka tanınmalıdır.

Ne yazık ki sıkça şahit olduğumuz sağlık çalışanlarına yönelik şiddet de bir türlü önlenememektedir.

Saadet Partisi döneminde; Sağlıkta Şiddetin Önlenmesi Yasası mutlaka uygulanacak ve şiddeti önleyecek yeni bir yol izlenecek, etkili politikalar geliştirilecektir.

Sağlık çalışanlarımızın içinde bulunduğu zor şartlar onları yeni arayışlara itmektedir.

2019 yılından bu yana yaklaşık 3 bin sağlık çalışanı yurt dışına göç etmek için başvuruda bulundu.

Tıp fakültelerinden mezun olanların %10’u da benzer şekilde yurt dışına gitmek için arayış içinde.

Bu arkadaşlarımız TUS yerine yabancı dil sınavlarına hazırlanarak, daha iyi şartları yakalayacakları ülkelerin kapısını aralamaya çalışıyorlar.

Türel; şimdi yapılması gereken tek şey, tüm sağlık çalışanları için geçerli, makul ve kapsayıcı bir artıştır. Sayın Bakan bunun hayata geçmesi için çaba sarf etmeli, tüm sağlık çalışanlarını sevindirecek bir müjde vermelidir” dedi

Saadet Partisinin İktidarında biz bu ayıba bir son vermek için gerekli tüm adımları kararlılıkla atacağız. Türkiye’yi, sağlık çalışanlarının kaçtığı bir ülke olmaktan kurtarmak önceliklerimiz arasındadır.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL