Eğitim Güncel Manşetler

Çayırova’da Minik Doğa Kâşifleri Yetişiyor

Çocuklara ve gençlere doğa sevgisi aşılamak ve çevre bilinci oluşturarak yaşadığımız coğrafyada ekolojik dengelerin tabiat üzerindeki etkilerini göstermek amacıyla sürdürülen “Dört Mevsim Çayırova” projesinin ardından Çayırova Belediyesi Bilgievleri’nde eğitim alan..

Çayırova’da Minik Doğa Kâşifleri Yetişiyor

Çocuklara ve gençlere doğa sevgisi aşılamak ve çevre bilinci oluşturarak yaşadığımız coğrafyada ekolojik dengelerin tabiat üzerindeki etkilerini göstermek amacıyla sürdürülen “Dört Mevsim Çayırova” projesinin ardından Çayırova Belediyesi Bilgievleri’nde eğitim alan öğrencileri kapsayan “Doğa Okulu” projesiyle de  minik öğrenciler doğayı keşfediyor.  Altı mahallede eğitim veren Bilgievi öğrencilerinin gruplar halinde katıldığı doğa gezileri eğlenceli ve keyifli birçok etkinliği barındırıyor.  Kuştepe Ormanı ve Çağdaşkent Mesire alanı arasında uzanan Küçük Vadiyi de kapsayan güzergâh boyunca yürüyüş yapan öğrenciler çeşitli kuş, kelebek ve bitki türlerini inceleme ve gözlem yapma imkanı buluyor. Uzman doğa rehberi eşliğinde dürbünle doğayı inceleme ve gözlem kaydı tutmayı da öğrenen çocuklar Çayırova’nın orta yerindeki muhteşem doğada hayatlarında ilk kez gerçekleştirdikleri onlarca olayı tecrübe ediyor.

3 Gün Süren Doğa Kampı Dolu Dolu Geçti

Doğayı gözlemlemenin ve çevre eğitiminin yanı sıra doğa fotoğrafçılığına yönelik farkındalık oluşturmayı da doğa kâşiflerinin elde ettiği bir diğer kazanım haline getiren Çayırova Belediyesi, projeye katılan öğrencilere Ekoloji ve Biyoçeşitliliğin ne olduğu konusunda kazanımlar sundu. Yılda 3 ve 4.’cü sınıf 930 öğrencinin faydalandığı ve 15’er kişilik her grubun 3 gün süren doğa eğitimleri sırasında doğada gözlem yapmayı ve gözlem kaydı tutmayı öğrenen minik doğa kâşifleri, kuşları ve kelebekleri gözlemleyerek, yabani çiçek, ağaç türleri ve yaprak çeşitlerini tanıma imkanı buldu. Doğa rehberi eşliğinde kuş yuvaları yapan öğrenciler, yapmış oldukları yuvaları ormanın belirli bölgelerine yine kendileri kurdular. Doğada çeşitli metotlarla yön bulmayı öğrenen öğrenciler, doğaya zarar vermeden ateş yakmayı da öğrendiler.

Minik Doğa Kâşifleri Yabani Hayatı ve Bitkileri Gözlemlediler

Proje kapsamında tabiatın sunduğu güzellikleri fark eden öğrenciler, çadır kurarak kamp malzemelerini tanıdılar. Kampın ilk gününde orman içerisine Fotokapan kuran doğa kaşifleri, daha sonraki günlerinde de Fotokapan’nın çektiği fotoğrafları incelediler. Yabani tavşan ve birçok kuş türünün fotoğraflarını gören öğrencilerin mutluluk ve heyecanları daha da arttı. Proje kapsamında doğayı tanıyan öğrenciler kampın son gününde de doğanın sesini dinleyerek yeni sesler keşfettiler, doğadaki canlıları resimleyerek unutamayacakları deneyimler kazandılar. Doğa rehberi eşliğinde rüzgarla çalışan oyuncaklar yaparak el becerilerini geliştiren minik doğa kaşifleri, günün finalinde ise doğa oyunları oynayarak kamp sürecini tamamlıyorlar.

Çayırova Belediyesi Doğa Okulunda Minik Doğa Kaşifleri Yetişiyor

Doğada geçen 3 günlük eğitim programını dolu dolu geçirerek tamamlayan öğrenciler, Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci’den sertifikalarını alarak doğa kaşifi oldular.
Minik kaşiflere sertifikalarını veren Başkan Demirci, doğa okulu projesi kapsamında doğayı tanıyan, doğadaki yaşamı bilen ve doğayı koruyan bireyler yetiştirmek için başlattığımız bu projeye ilginin bu kadar çok olmasından ötürü mutlu olduklarını ifade etti. Doğa ile bütünleşen ve doğayı seven bireylerin topluma daha faydalı bireyler olacağına dikkat çeken Demirci, gerçekleştirilen proje ile birlikte amaçlarına adım adım ulaştıklarını kaydetti. Başkan Demirci: “ Bir Yıllık süre içerisinde ilkokul 4 ve 5.’ci sınıf 980 öğrencimizin faydalandığı uygulama kapsamında gençlerimize ve çocuklarımıza yönelik birçok projemiz olacak. Geleceğimizi çocuklarımız şekillendirecek” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL