Genel

Dikkat! 2018 yılında maaşınız düşebilir

Hükümetin yeni Orta Vadeli Planı’ndaki Gelir Vergisi tarifesinin üçüncü diliminde yapılması öngörülen artışın orta gelir grubunun cebini MTV’den bile çok yakabileceği öne sürülüyor. MTV’nin ardından şimdi de Gelir Vergisi tarifesinin..

Dikkat! 2018 yılında maaşınız düşebilir

Hükümetin yeni Orta Vadeli Planı’ndaki Gelir Vergisi tarifesinin üçüncü diliminde yapılması öngörülen artışın orta gelir grubunun cebini MTV’den bile çok yakabileceği öne sürülüyor.

MTV’nin ardından şimdi de Gelir Vergisi tarifesinin üçüncü diliminde yapılması öngörülen artış tartışılıyor. Sosyal medyada tepki büyük. İki gündür Ekşi Sözlük’te yapılan yorumlarda, Gelir Vergisi’ndeki bu artışın orta gelir grubunun cebini MTV’den bile çok yakabileceği öne sürülüyor. Tasarının bu haliyle yasalaşıp yasalaşmayacağı ise merak konusu.

Gazete Habertürk’ten Ahmet Kıvanç ve Tahsin Akça’nın haberine göre Meclis’e sunulan torba yasa tasarısının Gelir Vergisi ile ilgili bölümü özetle şöyle:

Asgari ücrete vergi düzenlemesi geliyor

-Halen, yıllık ücret gelirlerinin 13 bin liraya kadar olan kısmı yüzde 15, 13-30 bin lira arasındaki kısmı yüzde 20 gelir vergisine tabi. İlk iki dilimdeki vergi oranları aynen devam edecek.

-Yıllık ücret geliri 30 bin lira ile 110 bin lira arasında olanlardan halen yüzde 27 oranında gelir vergisi alınıyor. Gelir vergisi tarifesinin üçüncü dilimini oluşturan bu oran, torba yasayla yüzde 30’a çıkarılacak.

-110 bin liranın üzerindeki ücretler için uygulanan dördüncü dilimdeki yüzde 35 oranı ise değişmeyecek.

-Bu durumda, aylık brüt ücreti 2 bin 875 liranın üstünde olanlar 1 Ocak 2018’den itibaren daha fazla vergi ödeyecek.

-Ödenecek ilave vergi, brüt geliri 3 bin lira olanlarda 39 lira, 4 bin lira olanlarda 353 lira, 5 bin lira olanlarda 665 lira, 6 bin lira olanlarda 981 lira, 7 bin lira olanlarda bin 292 lira, 8 bin lira olanlarda bin 604 lira, 9 bin lira olanlarda bin 918 lira, 10 bin lira olanlarda 2 bin 231 lira, 10 bin 600 TL olanlarda ise 2 bin 500 lira olacak. Brüt ücreti 10 bin 600 lira olan da 20-30 bin lira olanlar da gelecek sene 2 bin 500 lira daha fazla vergi ödeyecek.

– Kimi işyerlerinde işçi ile işveren arasında net ücret üzerinden sözleşme imzalanıyor. Bu çalışanlar, vergi dilimindeki artıştan etkilenmeyecek. Onların ödemeleri gereken ilave vergiler, işverenlerin kasasından çıkacak. Ancak, çoğu işyerinde, gelir vergisi dilimindeki artışlar ücretlilere aynen yansıtılıyor. Bir üst gelir dilimine girdikçe net ücretler azalıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL