Güncel Manşetler Spor

Enkaz Altından Dünya Rekoruna

Serbest Dalış rekortmeni Ufuk Koçak 17 ağustos 1999 depremi şehitleri anısına saygı dalışı yaparak enkaz altında kaldığı her gün için 10 metre dalarak 30 metre ile yeni dünya rekoruna hazırlanıyor…

Enkaz Altından Dünya Rekoruna

Serbest Dalış rekortmeni Ufuk Koçak 17 ağustos 1999 depremi şehitleri anısına saygı dalışı yaparak enkaz altında kaldığı her gün için 10 metre dalarak 30 metre ile yeni dünya rekoruna hazırlanıyor. Bu münasebetle Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’e ziyarette bulunan Ufuk Koçak desteklerini istedi.

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş konuşmasında, “Engelli vatandaşlarımız bu toplumun birer parçasıdır, onları toplumdan ayrı tutmak mümkün değildir. Buna Gölcük Belediyesi olarak izin vermemiz mümkün değildir. Dünya var olduğu, hayat devam ettiği süre içerisinde he zaman Engelli vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Ufuk kardeşimiz, bize engellilerin aslında hiçbir engeli olmadığını göstermek adına yapacağı dalış rekor denemesinde başarılar diler konuyla ilgili olarak kendilerine destek olacağımızı ifade eder tüm Gölcük halkı Ufuk kardeşimizin arkasında olduğunu bilmesini isterim” dedi.

17 Ağustos 1999 Şehitleri Anısına Dalacak

17 ağustos 1999 depreminde enkaz altında 3 gün kalarak ayaklarını kaybeden Ufuk Koçak başarılarını bir yenisini eklemeye hazırlanıyor. Türkiye’nin ilk engelli dalış eğitmeni olan Koçak, bir çok engellenen insanı su altının büyülü dünyasıyla tanıştırmış ve onları bu konuda destek ve önderlik etmiştir. Rüzgar sörfü, su kayağı, yelken, tırmanış gibi bir çok ekstrem sporunda yapmaktadır. 23.07.2014 yılında Antalya kaşta paletsiz değişken ağırlık cmas dünya rekorunu kırarak engelliler kategorisinde dünyada bir ilki başlatmıştır. Koçak 2015 yılında dünyanın en uzun ve zor 10 yolu arasında gösterilen 508 km antik likya yolunu 75 gün de tamamlayarak yine bir ilke imza atmıştır. Çevresinde Ufuk engel tanımaz olarak bilinen Koçak bu yılda 17 Ağustos 1999 depremi şehitleri anısına saygı dalışı yaparak enkaz altında kaldığı her gün için 10 metre dalarak 30 metre yeni dünya rekoruna hazırlanıyor. Rotary 2420 bölgenin ana sponsorunda gerçekleştirilecek bu dalışla deprem bilinci oluşturarak engel ve engellik konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyor. 1999 depreminin 18 yılında Değirmendere’de depremde sular altında kalan kente dalış yapacak.16 Ağustos saat 11.00 da gerçekleştirilecek olan bu dalış uluslar arası hakemler kontrolünde yapılacaktır. ODTÜ sporcusu Koçak bu anlamlı günde hem deprem şehitleri anmak hemde dünya çapında bir başarıya ortak olmak için bütün herkesi Değirmendere’ye bekliyor.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL