Güncel Manşetler Yaşam

Gölcük’ün Değerleri: Sultan Baba

Gölcük Örcün Köyü’nde bulunan “ Sultan Baba” hem bölge insanlarının hem de başka yerlerden gelen misafirlerin yoğun ilgisine mazhar oluyor. Adı İbrahim Edhem lakabı “Derviş Baba” olan bu zat Fatih..

Gölcük’ün Değerleri: Sultan Baba

Gölcük Örcün Köyü’nde bulunan “ Sultan Baba” hem bölge insanlarının hem de başka yerlerden gelen misafirlerin yoğun ilgisine mazhar oluyor.

Adı İbrahim Edhem lakabı “Derviş Baba” olan bu zat Fatih Sultan Mehmet Han zamanında kerametleri görülmüş, Sinoptan gelerek Örcün’e yerleşmiş, bir zaviye, evler ve hamam yapmış, bağlar vücuda  getirmiştir. Sultan 2. Beyazıt Han, bunları kendisine temlik etmiş ve zaviyenin ismi evkaf defterine “ Baba Sultan Zaviyesi” olarak kaydedilmiştir. Bir buçuk asır süreyle kendisi ve evlatları zaviyedarlık yapmışlar, günümüze türbesi intikal etmiştir.

Gölcük Belediyesi’nce restorasyonu yapılan türbeye vatandaşlarımız büyük ilgi gösterip ziyaretler de bulunuyorlar. Aynı zamanda Belediyece her yıl “Sultan Baba” yı anma etkinliği düzenleniyor. Bu seneki etkinlik 22 Eylül Cuma günü Saat 14:30 da gerçekleştirilecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL