Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/www/vhosts/kocaelidebugun.com/httpdocs/wp-content/plugins/sayfa-olusturucu/inc/styles-admin.php on line 392
GTÜ Deprem Bölgesinde | Kocaelide Bugün

GTÜ Deprem Bölgesinde

Deprem Bölgesinde GTÜ Etkisi GTÜ Akademisyenleri ve öğrencileri, depremden etkilenen çocuklar için üniversiteyi Hatay’a taşıdı. Bu bölgelerdeki master, doktora ve lisans matematik öğrencileri için yaz okulunu da Mersin’ e taşıdı…

GTÜ Deprem Bölgesinde

Deprem Bölgesinde GTÜ Etkisi

GTÜ Akademisyenleri ve öğrencileri, depremden etkilenen çocuklar için üniversiteyi Hatay’a taşıdı. Bu bölgelerdeki master, doktora ve lisans matematik öğrencileri için yaz okulunu da Mersin’ e taşıdı.

“Toplumsal Katkıda Kelebek Etkisi” sloganı ile yola çıkan Gebze Teknik Üniversitesi(GTÜ) akademisyen ve öğrencileri Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen master, doktora ve lisans öğrencilerine yaz okulu imkanı sundu. Çocuklar da unutulmadı, onlar için de Hatay Bilim Sanat ve Spor Şenliği etkinlikleri hazırlandı.

Toplumsal Katkıda Kelebek Etkisi1.1’de Mersin Üniversitesi İş birliği ile depremden etkilenen illerde yaşayan ya da bu illerdeki üniversitelerde eğitim görmekte olan matematik öğrencilerine yönelik Leavitt Yol Cebirleri üzerine 5-8 Temmuz tarihlerinde yaz okulu düzenlendi. Yaz okulu GTÜ Matematik Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Ayten Koç, Dr. Öğretim Üyesi Fatma Karaoğlu Ceyhan ve Mersin Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamza Menken’in koordinasyonunda gerçekleştirildi. Yine Mersin Üniversitesi Matematik Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Zeynep Şanlı, Doç. Dr. Ayça Fatma Çetinkaya ve Arş. Gör. Orhan Dişkaya organizasyona katkıda bulundu.

Türkiye’de Leavitt yol cebiri konusunda ilk çalışmaları yapan ve halen aktif olarak bu konuda araştırma yapmaya devam eden uzmanlar tarafından konuşmalar gerçekleştirildi. Prof. Dr. Murad Özaydın, Prof. Dr. Songül Esin, Doç. Dr. Ayten Koç, Dr. Ayşe Tuğba Güroğlu, Dr. Vural Cam her gün 6 saat ders verdi. Derslerin yanı sıra öğrencilerle gerek yemek gerek gezilerde bir arada bulunarak deneyim aktarımı gerçekleştirildi. Böylelikle öğrenciler hem birbirleriyle hem de akademisyenlerle sosyal ortamlarda bir araya gelerek verimli ve keyifli vakit geçirdiler.

Bu yaz okulu için Doç. Dr. Ayten Koç TÜBITAK 2237A desteği, Dr. Öğretim Üyesi Fatma Karaoğlu Ceyhan ise Türk Matematik Derneği ve London Mathematical Society’ den destek aldı. Yine aynı şekilde Bilişim Vadisi de destek oldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Gebze Belediyesi atölyelere sponsor oldu.

Toplumsal Katkıda Kelebek Etkisi1.2 ise 10-13 Temmuz tarihlerinde Hatay ili Defne İlçesi Orhanlı’da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çadırkenti’nde “Hatay Bilim Sanat ve Spor Şenliği “ başlığı altında düzenlendi. Her yaş grubunun bilişsel, fiziksel ve sosyal ihtiyaçları gözetilerek hazırlanan atölyeler, GTÜ öğretim üyelerinin koordinasyonunda GTÜ öğrencileri tarafından yürütüldü.

Afet sonrası müdahale üçüncü aşama çalışmalarında yer alan bilim şenliği ile depremin çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri azaltılmaya çalışılırken, depremden ikincil olarak etkilenen GTÜ öğrencileri dayanışmanın getirilerinin olumlu etkilerini deneyimlediler. Gerçekleştirilen tematik atölyeler aracılığıyla, depremden etkilenen çocukların psikososyal  desteklenmesi, güçlenmesi, afetin yarattığı etkiler sonrası oluşan yeni koşullara uyumlanmasının  sağlanması ve afetin yarattığı travmanın etkilerinin azaltılması amaçlanmaktadır.

Okul çağı çocuklarının katılımına uygun düzenlenen atölyeler sayesinde eğitim süreçleri kesintiye uğrayan öğrencilerin eğitim motivasyonlarının arttırılması, bilme, öğrenme gereksinimlerine hitap edilmesi hedeflenmektedir. Bilimin merak uyandırıcı dünyasının çocukların doğasında kendiliğinden mevcut olan merakla örtüşmesini sağlamak ve  yeni koşullar çerçevesinde eğitim hayatlarını doğru seyirde sürdürebilecekleri fırsatların farkına varmalarına imkan tanımak diğer hedefler arasındadır.

GTÜ İşletme Fakültesi, İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meral Elçi, GTÜ Kariyer Geliştirme Merkezi Müdürü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Türkmen, GTÜ Temel Bilimler Fakültesi Matematik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Fatma Karaoğlu Ceyhan ve Psikolog Danışman Gülçin Birinci tarafından koordine edilen bu şenlik kapsamında Kimya, Matematik, Robotik, Sanat, Spor ve Müzik atölyeleri gerçekleştirildi. Söz konusu atölyeleri gerçekleştiren GTÜ öğrenci toplulukları: Müzik ve Sanat, Robotik ve Otomasyon, Mimarlık ve Tasarım, Latin Dansları, Kimya Mühendisliği, Hayvanları ve Doğayı Koruma Kulüpleri ile birlikte Türkiye Matematik Kulübü. Atölyelerde gönüllü görev alan GTÜ öğrencileri: Baha Yılmaz, Cahit İskender Acir, Ömer Sefertaş, Ahmet Kaynarpınar, Gamze Toptaş, Erkay Aktaş, Simge Çavuşlar, Zeynep Serra Cengiz, Ekrem Köksal, Mert Şen, Abdulkerim Görgen, Alperen Arslan, Baran Solmaz, Didem Lefkur, Ebubekir Şenoğlu, Yurdagül Çalapverdi, Yüksel Zengiç, Zafer Küçükhüseyinoğlu, Aleyna Kaya, Bala Nur Ay, Esad Hamza Değirmenci, Melisa Akkaya, Aslıhan Erbaş, Mehmet Enes Şanlan, Melek Algün, Nihal Kesik ve Feride Van.

Tüm bunların yanı sıra öğretim elemanları Dr. Aişe Ünlü, Dr. Merve Mocan, Dr. Deniz Ceyhan, Arş. Gör. Ayten Gezici ve Öğr. Gör. Pelin Doğan çeşitli atölyelere katkılar sağladı ve genel koordinasyonda önemli görevler üstlendi. Etkinliğin ardından GTÜ öğrencisi  Feride Van, tekrar depremzede çocuklarla buluşarak, “Bilim Şenliğinden Akılda Kalanlar” temalı bir resim atölyesi gerçekleştirdi.

Şenliğin 4 atölyesi Hüsnü Özyeğin Prefabrik Okulu’nda gerçekleştirildi. Hüsnü Özyeğin Prefabrik Okulu Müdürü ve öğretmenleri etkinlikler ile ilgili görüşlerini aktardı: “Bu zor süreçte en başından beri yanımızda olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Gebze Teknik Üniversitesi Bilim Sanat ve Spor şenliği gerçekleşti. Hatay Kocaeli Defne Orhanlı Çadırkent’te ve Hüsnü Özyeğin Prefabrik Okulumuzda 3 gün boyunca süren atölyelerde hem öğrencilerimiz, hem de öğretmenlerimiz ile manevi bağ kuran Gebze Teknik Üniversitesinin güzide insanlarına, kıymetli hocalarına ve sevgili öğrencilerine emeklerinden dolayı canı gönülden teşekkür ediyoruz. O güzel yürekleri ile her bir öğrencimizin yüreğine dokundular. Müdürümüz Sayın Mahmut Fatmaoğulları, tüm öğretmenlerimiz ve tüm velilerimiz adına sonsuz teşekkürler.”  Şenliğin diğer 2 atölyesi hayırsever depremzede bir sporcunun çadır spor salonunda gerçekleşti.

Kimya atölyelerinde, Kimya biliminin günlük hayatımızın içerisinde yer alan uygulamalı temel bilimler arasındaki önemi ve farkındalığı yaş gruplarının bilgi düzeyi dikkate alınarak uygulamalı deneyler eşliğinde ortaya konuldu. Matematik atölyelerinde yaş gruplarına göre oluşturulmuş 3 farklı atölyede çocuklara matematiği sadece okul derslerinde değil, günlük hayatta da uygulanabilir bir alan olarak görmeye yönelik çalışmaları gözlemleme fırsatı buldular. Robotik atölyesi kapsamında depremzede çocuklara severek oynadıkları uzaktan kumandalı arabaların içinde neler olduğu, bu eğlenceli araçların teknolojisinin detayları GTÜ Robotik Kulübü öğrencileri tarafından aktarıldı. Mimarlık ve Tasarım Kulübü Hatay’daki çocuklar için “Hayatımın Rolü” isimli tasarım atölyesini kurguladı. Bu atölyede çocukların hayal güçlerini harekete geçirmeleri ve hoş vakit geçirmeleri amaçlandı. Spor atölyesinde farklı yaş gruplarına özel olarak düzenlenen bir parkur ile çocuklara unutulmaz bir deneyim yaşatıldı. Müzik kulübü tarafından düzenlenen etkinlik çadırı içerisinde bir dizi müzikal aktivite gerçekleştirildi.

 

Emeği geçen tüm akademisyen ve öğrencilerimizi onlara her türlü desteği sağlayan kurum ve kuruluşları GTÜ Ailesi olarak tebrik ederiz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL