GTÜ’den mezun olmanın heyecanını yaşadılar

            2021-2022 Mezuniyet Töreni Düzenlendi   GTÜ’de 2021-2022 akademik yılı Mezuniyet Töreni gerçekleşti. Yoğun bir çalışma sürecinin ardından emeklerinin karşılığı olan diplomalarına kavuşan lisans ve lisansüstü mezunları, Türkiye’nin ve dünyanın..

GTÜ’den mezun olmanın heyecanını yaşadılar

            2021-2022 Mezuniyet Töreni Düzenlendi

 

GTÜ’de 2021-2022 akademik yılı Mezuniyet Töreni gerçekleşti. Yoğun bir çalışma sürecinin ardından emeklerinin karşılığı olan diplomalarına kavuşan lisans ve lisansüstü mezunları, Türkiye’nin ve dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde üst sıralarda yer alan GTÜ’den mezun olmanın heyecanını yaşadılar.

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene;

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Lutfihak Alpkan, Gebze Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, Kocaeli Büyükşehir Başkan V. Yaşar Çakmak, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, Muş Alpaslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Işıl Kurnaz, Prof. Dr. Hasari Çelebi, Prof. Dr. Mahmut Durmuş, GTÜ Genel Sekreteri Nadir Yıldırım, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, akademisyenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

 ÖĞRENCİLER ADINA KONUŞTU…

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Gebze Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölüm birincisi Abdullah Memişoğlu, mezunlar adına bir konuşma yaptı. Kendilerini yalnız bırakmayan ailelerine ve GTÜ Ailesine teşekkür ederek sözlerine başlayan Memişoğlu sözlerinin devamında şöyle konuştu: “Hepimiz sınavlar, stajlar ve en çok da projelerle dolu zorlu yıllar geçirdik. Açıkçası hayatımın en zor ve keyifli beş yılını burada geçirdiğimi söyleyebilirim. Aldığım derslerin yanı sıra GTÜ çatısında projelerden girişimciliğe farklı alanlarda farklı hikayelerin parçası oldum. İlk akademik araştırmama da ilk girişimcilik serüvenime de burada başladım. Yeniliklerle dolu bu yolculuğumda birbirinden değerli insanlarla tanıştım. Kıymetli hocalarım, değerli arkadaşlarım ve tabi ki şu anda birlikte çalıştığım korkusuz ekip. Gebze Teknik Üniversitesi’nin son yıllarda hem ulusal hem de uluslararası akademik sıralamalardaki başarısı, üniversite sanayii iş birlikleri, özveriyle çalışan akademik kadrosu ve bizler sayesinde istikrarlı yükseliş gösterdiğini gördük. Bu başarıda emeği geçen herkese minnettarız. Bizler gibi gelecek nesillerin de bu istikrarlı yükselişi sürdüreceğine eminim.”

MEZUNLAR GTÜ TEMSİLCİLERİDİR

Mezunların, aldıkları diplomalarla hayatlarında yeni sorumluluklar ve görevler üstleneceklerini anımsatan Rektör Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, GTÜ’de alınan uluslararası yetkinlikteki eğitim sayesinde iş hayatındaki zorlukları emin adımlarla aşacaklarını ve tüm zorlukların üstesinden geleceklerini belirtti. Rektör Mantar konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugünden itibaren sizler, Gebze Teknik Üniversitesi’nin birer temsilcisisiniz. Hem profesyonel hem de sosyal hayatınızda sergileyeceğiniz örnek davranışlarınız, başarılarınız ile üniversitenizi gururlandıracağınızı asla unutmayın. Mezun olduğunuz üniversitenin akademik olanaklarını en iyi siz biliyorsunuz. Üniversitemiz hem akademik hem de üniversite sanayi iş birliğinde hep birinci sırada olmuştur.

REKTÖR MANTAR, ÖĞRENCİ AİLELERİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Rektör Mantar, öğrenci ailelerine hitaben, “Değerli Anne Babalar, bugün çocuklarınız eğitim hayatlarındaki en önemli aşamalardan birisini tamamladılar. Artık üniversite mezunu çocuklarınız var. Onların bugünlere gelmesinde sizlerin emeği yadsınamaz. Geleceğe daha da umutla bakmamızı sağlayan bu gençleri yetiştirdiğiniz için sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır. Değerli anne babalar, bugün çocuklarınız Türkiye’nin ilk araştırma üniversitelerinden birisi olan Gebze Teknik Üniversitesi’nden mezun oluyor. Eğitim hayatları boyunca en iyi akademisyenlerden ders gördüler, Erasmus, Farabi gibi yurtdışı değişim programlarından faydalandılar. Üniversitemiz bünyesindeki yüksek teknolojik donanımlarına sahip laboratuvarlarda deneyler yapıp, bölgedeki Türkiye’nin en prestijli sanayi kuruluşlarında, firmalarda stajlarını tamamladılar. Sonunda bugün bu sahnede olmaya hak kazandılar. Değerli anne babalar, sizler ne kadar çocuklarınızla gurur duyuyorsanız, inanın biz de en az sizin kadar onlarla gurur duyuyoruz.” diye seslendi.

TÜRKİYE’NİN ŞARTLARI ÇOK İYİ

Öğrencilerin genel durumunun kendisini umutlandırdığını ifade eden Rektör Mantar, “Göreve başladığım günden itibaren beni en çok ziyaret edenler öğrencilerimiz olmuştur. Bilim, teknoloji, sosyal sorumluluk gibi alanlarda faaliyet gösteren öğrenci kulüplerimiz eğitim öğretimin olmadığı şu günlerde üniversitemizde çalışmalarına devam etmekte, bizlerden destek talep etmektedirler. Kendi girişimleriyle yine tatil döneminde sosyal sorumluluk projelerini üniversitemiz ve belediyelerimizin destekleriyle gerçekleştiriyorlar. Öğrencilerimizin akademik ve sosyal etkinliklerinde bu gayretli çalışmaları beni umutlandırıyor. Gençlerimizin yurt dışına gitmeleriyle ilgili bir algı var. Üniversitemizin bulunduğu yakın bölgede; Bilişim Vadisi, TÜBİTAK MARTEK Teknopark, Marmara Üniversitesi Teknoparkı, Teknopark İstanbul, GTÜ Teknoparkı, Kocaeli Üniversitesi Teknoparkı ve yine sadece bu bölgede 2 binin üzerinde teknoloji şirketi var. Bu şirketlerde 30 bin civarında genç mühendis çalışıyor. Bu sistemin çıktılarını çok yakında göreceğiz. Böyle bir teknoloji hamlesinin oluşması dünyanın hiçbir yerinde olmayan imkanları seferber etmesiyle mümkün olmuştur. Bir projeniz varsa devletimiz yüzde 50’den yüzde 80’e kadar hibe veriyor. KOSGEB, TÜBİTAK, Savunma Sanayi Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı girişiminizi hayata geçirmeniz için yardım ediyor. Yeter ki projeniz olsun ve yenilikçi bir ürün geliştirin. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan devlet desteği yanınızda.” diye konuştu.

AKADEMİSYENLERİN EMEĞİ BOŞA GİTMEYECEK

Mezunların geleceklerinin şekillenmesinde en çok emekleri olan ve hep kendilerinin yanında olan akademisyenlerin verdiği emeklerin asla boşa gitmeyeceğini vurgulayan Rektör Mantar konuşmasını şöyle sonlandırdı, “Öğrencilerimizi eğitim sürecinde belki biraz zorladık ama bunun faydasını ilerde görecekler. Üniversitemizin akademik ve sosyal olarak dünyadaki gelişmiş üniversitelerden hiçbir farkı yoktur. Yurt sorununu gidermek için tüm kurumlar elinden geleni yapıyor, önümüzdeki yıl böyle bir yurt sorunu kalmayacak. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan imkanlar bu bölgede var. Aldığınız eğitimi ülkemiz ve milletimiz için en iyisini yapmakta kullanmanızı temenni ediyorum. Mezunlarımızın Allah yollarını açık etsin. Mezuniyetiniz hayırlı olsun”

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL