“Haziran ayı kapasite kullanım oranı değişim göstermedi”

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu haziran ayı kapasite kullanım oranlarını değerlendirdi Merkez Bankası ve Kocaeli Sanayi Odası verilerine göre haziran ayı kapasite kullanım oranı sonuçlarını değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Haziran..

“Haziran ayı kapasite kullanım oranı değişim göstermedi”

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu haziran ayı kapasite kullanım oranlarını değerlendirdi

Merkez Bankası ve Kocaeli Sanayi Odası verilerine göre haziran ayı kapasite kullanım oranı sonuçlarını değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Haziran ayı kapasite kullanım oranı Kocaeli’de yüzde 71.5 ile geçen yıla ve geçen aya göre değişim göstermedi. Türkiye genelinde ise geçen yıla göre yüzde 79’dan yüzde 78.3’e 0.7 puan gerilerken, geçen aya göre yüzde 77.9’dan yüzde 78.3’e 0.4 puan arttı. Böylece ocaktan bu yana en yüksek seviyeye çıkmış oldu.” dedi.

Zeytinoğlu, seçimlerin tamamlanmasıyla belirsizliklerin ortadan kalkacak olması, yatırım ve üretime yönelik reformların yeni yatırımları da arttıracağını belirterek, “Kapasite kullanım oranlarının yılın başından bu yana yatay seyirde ve yüzde 80’ler seviyesinde olduğunu görüyoruz. Artık doyum noktasına ulaşan kapasitelerin yeni yatırımlara dönüşmesini bekliyoruz. Seçimlerin tamamlanmasıyla birlikte artık önümüzde belirsizliklerin ortadan kalkacağı bir dönem var. Önümüzdeki dönemde ekonomiye yönelik reformlar ve devam eden teşviklerin yatırımları artacağını bekliyoruz.” dedi.

Kocaeli firmalarının iç ve dış piyasadaki gelecek dönem beklentilerini de açıklayan Zeytinoğlu, “Kocaeli genelinde sanayi kuruluşlarına yönelik yaptığımız araştırmada, firmalarımızın yüzde 17’si, temmuz ayında alınan iç piyasa sipariş miktarının arttığını, yüzde 53’ü ise bu miktarın değişmediğini ve yüzde 30’u azaldığını belirtmiştir. Benzer şekilde ihracat yapan firmalarımızın ise yüzde 20’si dış piyasa siparişlerinin arttığını, yüzde 54’ü sipariş miktarında bir değişme olmadığını, yüzde 26’sı ise azaldığını ifade etmişlerdir.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL