Hocalı Şehitleri İzmit’te Anıldı

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesi Hocalı kasabasında 26 Şubat 1992 tarihinde Ermenilerce katledilenler İzmit’te törenle anıldı. 26 yıl önce Hocalı’da Ermeni kuvvetleri 83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı olmak..

Hocalı Şehitleri İzmit’te Anıldı

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesi Hocalı kasabasında 26 Şubat 1992 tarihinde Ermenilerce katledilenler İzmit’te törenle anıldı.

26 yıl önce Hocalı’da Ermeni kuvvetleri 83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı olmak üzere toplam 613 kişiyi katletmişlerdi. Cesetlerin yakıldığı, hamile kadınlar ve çocukların da vahşete maruz kaldığı katliamın unutulmaması için Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın isteği ile İzmit’te üç yıl önce Hocalı Şehitler Anıtı yaptırılmıştı.

Yoğun Katılım

İzmit Belediyesi ile Azerbaycan Dernekler Federasyonu Hocalı şehitleri için ortak bir anma programı düzenlediler. Yenişehir Mahallesi’ndeki İzmit Kaymakamlığı karşısında bulunan Hocalı Şehitler Anıtı’ndaki anma etkinliğine İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Nesimi Valiliği Birinci Yardımcısı Gülara Verdiyeva, Nesimi Belediye Başkanı Nazım Karahanov, Azerbaycan Şehit Aileleri Dernek Başkanı Azar Guliyev, Diasporadan Sorumlu Devlet Bakanı 1. Yardımcısı Valeh Hacıyev, Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar, Azerbaycan’dan gelen gazeteciler, Körfez Azerbaycan Kültür ve Turizm Spor Kulübü Dernek Başkanı Turgut Caferoğlu, TADEF Genel Sekreteri Canip Nuray, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Tarih Boyunca Bir Arada Olduk

Azerbaycan Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar anma etkinliğinde bir konuşma yaparak “Türkiye ile tarih boyunca hep bir ve beraber olduk. Hocalı, Türkiye ile Azerbaycan’ın milli davasıdır. Birimizin eline diken batsa diğerimizin eli acıdı. Azerbaycan ile Türkiye dünyada tek örnektir. Bugünkü devletler çıkara dayalıdır ama Azerbaycan’la Türkiye kardeştir. Türklerin kalbinde asla soykırım yoktur. Bu soykırımı asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Geçmişimize sahip çıkmak zorundayız. İzmit Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan Hocalı Şehitleri anıtımızı, hatıra ormanı yaptı. Kendisine çok teşekkür ederiz” dedi.

Hepimiz Biriz Beraberiz

Nesimi Belediye Başkanı Nazım Karahanov da “Hocalı’da yüzlerce kardeşimiz soykırıma uğradı. Türk kardeşlerimize ve İzmit Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan’a minnettarız. Bu anıtın çok büyük anlamı var. Hepimiz biriz, beraberiz. Her zaman sizin yanınızda olacağımıza söz veriyoruz” diye konuştu.

Her Zaman Yanımızda Oldunuz

Nesimi Valiliği Birinci Yardımcısı Gülara Verdiyeva da anma etkinliğinde bir konuşma yaparak şunları söyledi: “her birinize çok teşekkür ediyoruz. Bu anma programımızı burada gerçekleştirebilmekten mutluyuz. Her zaman yanımızda oldunuz. Bizler bir millet iki devletiz. Her zaman olduğu gibi biriz ve bir olmaya devam edeceğiz. İzmit Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan’a teşekkür ederiz”

Sizin Ayağınıza Batan Diken, Bizim de Canımızı Acıtıyor

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan da konuşmasında “Azerbaycan’da sizin ayağınıza diken batarsa burada bizim de canımız acıyor. 26 yıl önce Ermeniler Hocalı’da bir soykırım örneği verdi. Bu katliamı unutmayacağız ve unutturmayacağız. Azeri ya da Türk ayırmadan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Bizlere düşen onların o fedakârlığını unutmamak.

İlk Anıt İzmit’te

Hocalı anıtını Türkiye’de ilk biz yaptık, şimdi tüm Türkiye’de örnek oldu. Hatıra ormanımız gelecek nesillere ilham olacak. Nesimi’de güzel işbirliği yapıyoruz. Bu yaklaşımlar Türk Azerbaycan kardeşliğini daha da sağlamlaştırıyor. Sevgili Azeri kardeşlerim, sizler sadece kendi ülkenizin gençleri değilsiniz bizim de gençlerimizsiniz. Türkiye sizin de vatanınız. İzmit’te sizlere destek olmaktan onur duyuyoruz.

Gençlerimize Güveniyoruz

Biz genç dostu bir belediyeyiz. Türk Milleti var olduğundan bu yana bizler hep gençlerimizin enerjisiyle ileriye gittik. Gençlerimize güveniyoruz. Sizlere çok görev düşüyor. Muasır medeniyetler seviyesinin ilerisine geçmek için mücadele vermemiz gerekiyor. Azerbaycan’ın ulu önderi Haydar Aliyev’i Sultan Alpaslan’dan, Yavuz’dan Kurtuluş Savaşımızdan Mustafa Kemal Atatürk’e kadar ülkemizi bugünlere getirmek için fedakârca mücadele edenleri minnetle anıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Hocalı’da şehit edilenler için dualar okundu. Etkinlikte 28 Azerbaycanlı öğrenciye de bisiklet dağıtıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL