Genel

Kandilli Rasathanesi son dakika depremin şiddetini açıkladı

Son dakika haberlere göre, Kandilli Rasathanesi dün gece Ege denizinde meydana gelen depremin büyüklüğünü 6.6 olarak, şiddetini ise 7 olarak açıkladı. Kandilli Rasathanesi son dakika açıklamasında tsunaminin boyutunu da 30-40..

Kandilli Rasathanesi son dakika depremin şiddetini açıkladı

Son dakika haberlere göre, Kandilli Rasathanesi dün gece Ege denizinde meydana gelen depremin büyüklüğünü 6.6 olarak, şiddetini ise 7 olarak açıkladı. Kandilli Rasathanesi son dakika açıklamasında tsunaminin boyutunu da 30-40 cm olarak duyurdu. Rasathane verilerine göre, deprem sonrası en büyüğü 4.8 olan 160 artçı sarsıntı meydana geldi. Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), depremin büyüklüğünü 6.7 olarak verdi.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, beraberindeki uzmanlarla birlikte basın toplantısı düzenledi. AFAD’ın 6.3 olarak açıkladığı depremin büyüklüğünün 6.6 olarak ölçüldüğünü açıklayan Özener, şunları söyledi:

“Derinliği 5 km olduğu için Bodrum ve geniş bir alanda hissedildi. Bölge sismik olarak aktif bir bölge Gökova Körfezi aktif bir bölge. En büyüğü 4.8 büyüklüğünde olan 160 civarında artçı sarsıntı kaydedi. 5.5 büyüklüğüne kadar artçı beklenebilir bölgede. Bu bölgelerde oluşabilecek tsunami uyarıları bölgeye bizden gidiyor. Bir tsunami meydana geldi. Uzakdoğu’daki tsunamilerden bahsetmiyoruz.”

Haluk Özener, Türkiye’nin yüzde 80-85’inin “ciddi bir deprem tehlikesiyle” karşı karşıya olduğu bilgisini de verdi.

Tsunaminin maksimum 13 santimetre olarak ölçüldüğünü belirten Dr. Ceren Özer Sözdinler, “Bu deprem sonrasında da bir tsunami meydana geldi ama bu tsunami sizin uzakdoğuda gördüğünüz anlamda bir tsunamiden bahsetmiyoruz. Normal bir fay bu fay. 30-40 santimetre bir düşeyatım neticesinde bir tsunami meydana geldi. Bu tsunaminin bodrum limanında olan bir istasyonumuzda maksimum 13 santim olarak kaydedildi tsunami. Şunu belirtmekte fayda var. Liman içindeki cihazın konumu gereği düşük kaydedildi. Fakat güney kıyılarında çok daha yüksek seviyelerde su baskınları gözlendi. 10 metreden 100 metreye kadar su içeriye sokuldu. Akıntılı şekilde karaya, içerlere kadar girdi. Düşey olarak da 30 santim gibi… Fakat önemli olan akıntısı. Bu bölgede oluşabilecek, Girit de tarihi verileri incelediğimizde bu bölgede tsunamileri görme olasılığı yüksek oluyor” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL