27 Ekim 2020 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 132.913
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 2.198
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 75
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 1.618
Ekonomi Genel Güncel Manşetler

“Kocaeli 2017’de de Türkiye’ye en fazla kazanç sağlayan il oldu”

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Kocaeli’nin vergi geliri sağlamada en önde olmasına karşın, kamu harcamalarından aldığı payda yetersiz kaldığını söyledi. Başkan Zeytinoğlu Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan il Bazında Vergi..

“Kocaeli 2017’de de Türkiye’ye en fazla kazanç sağlayan il oldu”

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Kocaeli’nin vergi geliri sağlamada en önde olmasına karşın, kamu harcamalarından aldığı payda yetersiz kaldığını söyledi.

Başkan Zeytinoğlu Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan il Bazında Vergi Gelirleri araştırması sonuçlarını değerlendirerek: “İlimiz 2017 yılında 69 milyar 413 milyon TL vergi ödemiştir. Bu rakam, Türkiye’nin genelinde 64.7 milyar lira olan 72 ilin vergi gelirlerinin toplamından daha fazladır. Kocaeli aynı zamanda yüzde 92,7’lik vergi tahakkuku ile de birinci sırada yer almaktadır. Kocaeli’nin 2017 yılında kişi başına ödediği vergi geliri de 36 bin TL’nin üzerine çıkmıştır. Türkiye ortalamasının 6 bin lira civarında olduğu düşünüldüğünde, Kocaeli ödediği kişi başı vergi ile ortalamanın kat kat üzerine çıkarak yine devlete en fazla kazanç sağlayan il olmuştur. Türkiye ortalaması ise 6 bin TL civarındadır.” dedi.

Kocaeli’nde kişi başına devletin harcaması 3 bin 200 TL civarında olduğunu belirten KSO Başkanı “İlimiz devlete kişi başına 36 bin TL’nin üzerinde vergi vermesinde karşılık, devlet tarafından Kocaeli’ne kişi başına yapılan harcama sadece 3 bin 200 TL’dir. Bu harcama Türkiye ortalamasının altında kalmaktadır. Oysa üretimin merkezi olan Kocaeli’nin altyapı ihtiyaçları her geçen gün artmaktadır.” açıklamasını yaptı.

KSO Başkanı “Diğer bir husus da Kocaeli’nin 2017 yılında ödediği yaklaşık 70 milyar TL verginin, 32,6 milyar TL’sinin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) olduğu bilinmektedir. 5779 Sayılı Kanununa göre Büyükşehir Belediyeleri; akaryakıttan alınan ÖTV’den pay alamamaktadır. Kocaeli bu konuda da mağdur olmaktadır. Bu nedenlerle, Büyükşehir Belediyelerinin genel bütçe vergi gelirlerinden aldığı paya, akaryakıttan alınan Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) de dahil edilmesini istiyoruz.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.