Genel

Kritik Yaş 4 saat sürdü: Komutanlar değişti

Kritik kararların alındığı Yüksek Askeri Şura toplantısı saat 15:00 civarında sona erdi. Toplantı yaklaşık 4 saat sürdü. Yüksek Askeri Şura sürerken ise bir ilk yaşandı. Başbakan Yıldırım’ın yaptığı konuşma hakkında..

Kritik Yaş 4 saat sürdü: Komutanlar değişti

Kritik kararların alındığı Yüksek Askeri Şura toplantısı saat 15:00 civarında sona erdi. Toplantı yaklaşık 4 saat sürdü. Yüksek Askeri Şura sürerken ise bir ilk yaşandı. Başbakan Yıldırım’ın yaptığı konuşma hakkında basına bilgilendirme yapıldı. YAŞ’ta Kara, deniz, hava kuvvet komutanlarının değiştiği belirtildi. İşte yeni komutanlar…

Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Güler, Deniz Kuvvet Komutanı Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz oldu. Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz darbe gecesi Moda Deniz Kulubü’nde katıldığı bir düğünden darbeciler tarafından kaçırılmıştı.

Milli Savunma Bakanlığı, dört saat süren Yüksek Askeri Şüra’nın sonucunu açıkladı. Açıklamaya göre altı general bir üst rütbeye, 61 albay ise generalliğe terfi ett. Sekiz generalin görev süresi bir yıl, 168 albayın görev süresi ise iki yıl uzatıldı.

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Başbakan Binali Yıldırım, başkanlığını yaptığı kritik Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısının açılışında bir konuşma yaptı. Yıldırım, “Geçen yıl ağustos ayında başlattığımız mücadelede güvenlik güçlerimizin tam bir koordinasyon ile yaptığı çalışma gerekli sonucu vermiştir. Mücadele çok anlamlı bir seviyeye gelmiştir” dedi. Türkiye’nin sadece bir terör örgütüyle değil eş zamanlı olarak üç terör örgütüyle de mücadeleyi sürdürdüğünü belirten Yıldırım bunları PKK, DEAŞ ve FETÖ olarak sıraladı.

EN BÜYÜK TEHDİT

Yıldırım, “Güney sınırlarımızdaki ülkelerde mevcut olan istikrarsızlık, otorite boşluğu ve iç savaş, terörle mücadelemizin önündeki en büyük tehdittir. Güvenlik esaslı mücadele devam ederken aynı zamanda ekonomik sosyal rehabilitasyon projelerinin hayata geçirilmesi de hayati öneme sahiptir” dedi.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ BİZİ ZOR COĞRAFYADA GÜÇLENDİRECEK

Yıldırım konuşmasına şöyle devam etti: “Anayasa değişikliğiyle 94 yıllık yönetim geleneğimizde köklü bir değişikliğe gidilmiştir. Parlamenter sistemden cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş olarak adlandırabileceğimiz bu değişiklik, ülkemizin gelecek yıllarını istikrar ve güven bakımından teminat altına alacaktır. Yeni sistem üniter yapıyı daha da tahkim etmiş, sürekli iktidar, kalıcı istikrarı garanti altına almıştır. Bu değişik ülkemizin bulunduğu zor coğrafyada karşılaşabileceği kritik iç ve dış gelişmelere karşı koyabilmek için çok önemli bir imkan sağlamıştır.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL