Yaşam

Selvi OHAL Komisyonu’nun detaylarını yazdı

Ankara siyasetinden kritik kulisler aktaran Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, önümüzdeki ay çalışmaya başlayacak OHAL Komisyonu’nun nasıl işleyeceğine dair ipuçları verdi. Selvi, başvuru kriterlerinin önümüzdeki günlerde Resmi Gazete’de yayınlanacağını ifade ederek,..

Selvi OHAL Komisyonu’nun detaylarını yazdı

Ankara siyasetinden kritik kulisler aktaran Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, önümüzdeki ay çalışmaya başlayacak OHAL Komisyonu’nun nasıl işleyeceğine dair ipuçları verdi. Selvi, başvuru kriterlerinin önümüzdeki günlerde Resmi Gazete’de yayınlanacağını ifade ederek, komisyondan çok büyük bir beklenti oluştuğunu yazdı. Selvi, komisyonun ‘Türkiye’ye nefes aldıracağını’ ifade etti.

OHAL Komisyonu‘nun AİHM kararlarından yararlanacağını belirten Hürriyet yazarı Selvi’nin yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Bu konuda bir gelişme de temmuz ayı itibarıyla çalışmaya başlayacağı açıklanan, OHAL komisyonu ile yaşanacak. Başında saygın bir hukukçu olan Selahattin Menteş’in bulunduğu komisyona başvuru kriterleri önümüzdeki günlerde Resmi Gazete’de yayınlanacak. Böylece OHAL komisyonuna nasıl müracaat edileceği belli olacak. Komisyondan çok büyük bir beklenti oluştu.

Türkiye’ye nefes aldırması bekleniyor. Komisyonun saygınlığını vereceği kararlar belirleyecek. OHAL komisyonu açısından yeni bir bilgi daha. OHAL komisyonu çalışmalara başlamadan önce kararlarına mesnet teşkil edecek kriterleri belirleyecek. Bu kriterler kamuoyuna açıklanmayacak. Sadece komisyonun alacağı kararlara ışık tutacak. Komisyon dosyaları bu kriterlere göre ele alacak.

Bu kriterler ne olacak? Komisyon bu kriterleri belirlerken, sadece iç hukukumuzla sınırlı kalmayacak, AHİM kararlarından da yararlanacak. Çok önemli bir nokta. Çünkü kamudaki açığa alma ve ihraçlarda bu sorun yaşanıyor. Bir bakanlığın ihraç ettiğini diğer bakanlık açığa almakla yetiniyor. Norm birliği sağlanamadı. O nedenle OHAL komisyonunun dosyalara belirli kriterler ışığında bakacak olması önemli. Daha da önemlisi, bu kriterler belirlenirken, sadece iç hukukla yetinilmeyip AB müktesebatından da yararlanılacak olması.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL