“Yatırıma Değil Plansızlığa Karşıyız”

Tarhan: “Ballıkayalar Çed Olumlu Raporu Tekrar Değerlendirilmeli” CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, İstanbul-Kocaeli Karayolu’nun  Gebze Ballıkayalar Tabiat Parkından geçmesine onay veren ÇED olumlu raporunu meclise taşıdı. Projenin, gündeme geldiği ilk günden..

“Yatırıma Değil Plansızlığa Karşıyız”

Tarhan: “Ballıkayalar Çed Olumlu Raporu Tekrar Değerlendirilmeli”

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, İstanbul-Kocaeli Karayolu’nun  Gebze Ballıkayalar Tabiat Parkından geçmesine onay veren ÇED olumlu raporunu meclise taşıdı.

Projenin, gündeme geldiği ilk günden bu yana benzer itirazlara konu olduğuna dikkat çeken Tarhan: “Ballıkayalar, hem doğal güzellikleri bakımından hem de İstanbul’a yakınlığı bakımından doğaya merakı olan herkesin bildiği, Türkiye’nin en gözde kanyonlarından birisi. Bu nedenle proje açıklandığından beri tepkilerle karşılaştı ancak tüm tepkilere rağmen ÇED olumlu raporu verildi ” dedi.

 Yatırıma Değil Plansızlığa Karşıyız

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan açıklamasında uzman görüşüne rağmen projenin geri çekilmediğini söyleyerek “Otoyolun bu bölgeden geçmesine Kocaeli Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu olumsuz görüş verdi. Çevre Mühendisleri Odası sürecin her aşamasında itirazlarını resmi makamlara iletti. ÇED Raporunda bu bölgede şantiye kurulması doğal yaşama zarar verecek deniyor. Sivil toplum örgütleri bu konuda tepkisini dile getiriyor ancak yine de imar planına alınmak isteniyor. Konu dün (16 Mayıs 2019) Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisinde  gündeme alındı ve arkadaşlarımızın muhalefet şerhine rağmen onaylandı.

Burada bir kamu yararı varsa, bu yol bir ihtiyaçsa elbette yapılacak biz buna karşı değiliz.  Şimdi bu proje ile Kocaeli-İstanbul arası yolculuğun, hali hazırda kullandığımız yola kıyasla 11 km, yani yaklaşık 35 dakika, kısalacağı söyleniyor. Ancak burada 200 milyon yılda oluşmuş bir kanyon ve onun devamında da göletlere sahip çok özel bir tabiat parkı var. Nesli tehlike altında olan canlı türlerine ev sahipliği yapıyor. Buradan 17 bin ağaç kesilerek, inşaat sürecinde ÇED raporunda da belirtildiği gibi buradaki doğanın katledilmesine neden olacak çalışmalar yapılacak. Buradaki kamu yararının nasıl hesaplandığını merak ediyoruz” dedi.

Başka Projelerin Önünü Açacak

Konu ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergeleri veren Tarhan, bu proje ile bu bölgede yapılacak başka yapıların önünün açılacağının altını çizdi. Tarhan “Bu inşaat başladıktan sonra artık bu bölgeyi korumanın imkanı olmayacak. Yine Ballıkayalar’dan geçmesi planlanan YHT projesi var, bunun haricinde başka yapılar var mı bilmiyoruz. Bu konuda bakanlıktan bir açıklama bekliyoruz” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL