Genel Güncel Körfez Manşetler Surmanset Yaşam

10. Muhtarlar toplantısı Körfez’de yapıldı

Vali Hüseyin Aksoy,  İlimizdeki  10. Muhtarlar toplantısını Körfez ilçesinde  gerçekleştirdi. Körfez Belediyesi Tütünçiftlik Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya;  Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik, Körfez  Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, Körfez Belediye Başkanı İsmail..

10. Muhtarlar toplantısı Körfez’de yapıldı
Vali Hüseyin Aksoy,  İlimizdeki  10. Muhtarlar toplantısını Körfez ilçesinde  gerçekleştirdi.
Körfez Belediyesi Tütünçiftlik Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya;  Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik, Körfez  Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Körfez Muhtarlar Dernek Başkanı Yusuf Kayar, daire müdürleri ve Körfez İlçesi Muhtarları katıldı.
Vali Hüseyin Aksoy’un yaptığı konuşmalarında; “ Muhtarlar Toplantısı kapsamı içerisinde Körfez ilçemizde sizlerle beraber olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Muhtarlarımızla her ay bir ilçemizde beraber oluyoruz. Bu bizim 10. Muhtarlar toplantımız. Muhtar arkadaşlarımızın bizlere aktaracakları sorunlar varsa onları dinliyor, ilgili kurum temsilcisi arkadaşlarımıza iletiyor, gerekli çalışmaları yapıyoruz.
En önem verdiğimiz konuların başında eğitim geliyor. Eğitim konusu bizim asla taviz vermeyeceğimiz ve ihmal edemeyeceğimiz bir alan. Bu bakımdan muhtar arkadaşlarımızın yürütülmekte olan eğitim çalışmalarına katkılarını biliyoruz ama bunu daha üst noktalara taşıma anlamında bazı hususları sizlerle paylaşmak istiyorum. 2019-2020 eğitim öğretim yılında tekli eğitime geçmeyle ilgili çalışmalar yapıyoruz. Her ilçemizde bununla ilgili planlamalar yaptık. Eksik kalan okullarımızı da tamamlama noktasında çalışmaları ortaya koyuyoruz. Yeni yatırım programına aldığımız, inşaatı devam eden okullarımız var. Arzumuz; 2019-2020 eğitim öğretim yılında Kocaeli olarak tekli eğitime geçmektir. 
Nüfus Müdürlüklerimiz artık yeni kimlik kartları veriyor. Şuanda Kocaeli’de %35,1 oranında  yeni kimliklere ulaşıldı. Yeni kimlik kartlarının alınması konusunda Nüfus Müdürlüklerimize vatandaşlarımızı yönlendirmeniz ve yeni kimlik kartlarını almalarını sağlamamız büyük önem taşıyor. 2 Nisan’dan itibaren pasaport ve ehliyetler Nüfus Müdürlüklerimizden veriliyor. Bu konuda da bölgenizdeki vatandaşlarımıza yardımcı olmanızı istiyoruz.
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE SADECE JANDARMA VE POLİS İLE  ÇALIŞMA YAPARAK MESAFE ALMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL.
Bağımlılıkla mücadele ve uyuşturucu ile mücadelede Kocaeli olarak yoğun bir gayret içerisindeyiz. Bağımlılıkla mücadele kurullarımız Valilik düzeyinde belirli kurumların katılımıyla devam ediyor. İlçelerde de Kaymakam arkadaşlarımızın koordinasyonunda benzer kurullar oluşturuldu ve çalışılıyor. Uyuşturucu ile mücadelede sadece Jandarma ve polis ile çalışma yaparak mesafe almamız mümkün değil. Bu konuda toplumsal bir duyarlılık göstermek ve uyuşturucu ile mücadelede daha çok mesafe almak zorundayız. Bu bakımdan mahallenizde uyuşturucu satan ve kullanan kişiler varsa bunlarla ilgili bilgileri ilgilikurumlarla paylaşmalısınız.
Sağlık Müdürlüğümüzün koordinasyonunda özellikle yatalak durumda olan hastalarımıza evde sağlık hizmeti veriyoruz. Bu hizmetleri vatandaşlarımızın ayağına götürüyoruz. Bölgenizde bu tür vatandaşlar varsa bu kişileri de ilgili kurumlara bildirmeniz ve bu hizmeti almalarını sağlamanız çok önemli.
ÇOCUKLARIN SOKAKTA BULUNMASI ONLARIN FARKLI SUÇLARA VE ALIŞKANLIKLARA YÖNELMELERİNİ SAĞLAR.
Sokakta çalışan ve dilenen çocuklara dönük olarak bir Valilik projesi başlattık. Sokakta çalışan ve dilenen çocuk görmek istemiyoruz. Çünkü sokaklar tehlikeli ve risklidir. Çocukların sokakta bulunması onların farklı suçlara ve alışkanlıklara yönelmelerini sağlar. Sokakta çalışan çocuklar bulduğumuzda ilk defa yakalandıklarında ailelerine tebligatta bulunuyoruz. Bu şekilde proje çalışmalarına başladığımızdan itibaren 750 den fazla çocuğumuzu tespit ettik. 2.kez  ve daha fazla yakaladığımız çocuğumuzla ilgili adli ve idari işlemleri başlattık. Burada amacımız ceza kesmek değil, çocukları sokaktan ve riskten uzak tutmaktır. Çocuğun sokakta çalışmaması nedeniyle aile geçinemeyecek kadar zor durumda kalıyorsa    Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımızdan gerekli yardımları yapıyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüzde bir çok ekonomik ve sosyal desteği sağlıyor.
Engelli Bilgi Projesi adını verdiğimiz bu çalışmayı şuanda sürdürüyoruz. Buradaki temel amacımız; Kocaeli genelindeki bütün engellileri tek bir ortamda toplamak, hangi engel türünde ne kadar insanımız var ve engel türlerinin hangi bölgelerde yoğunlaştığını belirlemek, belirli bölgelerde eğer engel grubu yoğunlaştıysa bunun nedenlerini sorgulamak gibi bir çalışmayı sağlamış olacağız. Bölgenizde engelli durumu olup da bizim kayıtlarımızda yer almamış engelliler varsa bu kişileri ilçe sağlık müdürlüklerimize aktarmanızı istiyoruz. Yeni tanımlamada sadece  görme ve işitme gibi engel türlerini değil, devam eden hastalıklarda artık engel tanımlaması içine giriyor. Dünyada %12-14 oranında engelli nüfusun olduğunu görüyoruz.
Kocaeli Valiliği olarak bir Kadın Sağlığı ve Eğitimi projesi başlattık. Sağlık Müdürlüğümüzün koordinasyonunda ilçelerde oluşturduğumuz ekipler aracılığıyla 15-69 yaş aralığındaki kadınlarımıza eğitim veriyoruz.  Projeyi 25 Ekim itibariyle başlattık. Bu güne kadarda Kocaeli genelinde 143 bin kadınımıza  ulaştık. Körfez ilçemizde de bu çalışmalar devam ediyor. Muhtar arkadaşlarımıza bu konuda bir talep geldiğinde duyarlı olmalarını istiyoruz.
Muhtar Bilgi Sistemine başvuran muhtarlarımızın iş ve işlemleri ilgili birimlerimizce yakın bir şekilde takip edilerek sonuçlandırılıyor. Bu konuda herhangi bir aksaklık olursa onu da bizlere bildirmenizi istiyoruz.
Valiliğimiz bünyesinde Açık Kapı uygulamasına geçtik. Açık Kapıya vatandaşlarımız her türlü şikayetlerini yapabiliyor. Herhangi bir sıkıntısı olan vatandaşımız varsa Valilik Açık Kapı Sistemine doğrudan gelerek yapabileceği gibi internetten de başvurusunu yapabilirler. Özellikle uyuşturucu ile mücadele konusunda ihbarların Açık Kapıya yapılması konusunda İçişleri Bakanlığımızın bir talimatı oldu. Uyuşturucu konusunda herhangi bir bilgi yada duyuma ulaşırsanız lütfen Açık Kapıya müracaat edin veya yönlendirin. ”  katılımcı muhtarlara teşekkür ederek toplantının yararlı geçmesi temennisinde bulundu.
Toplantının ardından Vali Aksoy, muhtarlarımızın sorun ve taleplerini dinleyerek, gereğinin yapılması ve takip edilmesi hususunda orada hazır bulunan kurum müdürlerine talimat verdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL