”Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın”

İçişleri Bakanlığı tarafından ”Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı ”Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edilmesiyle ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek kampanya yapılması kararlaştırılmıştır. Bu kapsamda;  ilimizde de tüm..

”Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın”
İçişleri Bakanlığı tarafından ”Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı ”Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edilmesiyle ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek kampanya yapılması kararlaştırılmıştır. Bu kapsamda;  ilimizde de tüm ilçelerde  eş zamanlı olarak düzenlenen ”Yaya Öncelikli Trafik” etkinliği Vali Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.
Abdurrahman Yüksel Caddesi ile Yürüyüş Yolu kavşağında düzenlenen etkinliğe; Vali Hüseyin Aksoy’un yanısıra, Vali Yardımcısı Dursun Balaban, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutan Vekili Alb. Haluk Saygılı, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Vali Hüseyin Aksoy etkinlikte yaptığı konuşmalarında; “Tüm Türkiye’de olduğu gibi Kocaeli’de de bugün 152 noktada 1147 personelimiz yaya geçitlerinde görev alarak Yaya Öncelikli Trafik uygulamasını başlattığımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz. Burada temel amaç yayalarımızın güvenliğini sağlamak ve trafik kazalarında oluşan olumsuzlukları ortadan kaldırabilmektir.  Türkiye genelindeki trafik kazalarına baktığımızda özellikle birinci sırada yoldan çıkma şeklinde meydana gelen trafik kazaları %22 civarında bir oranla ilk sırada yer almaktadır. Bunun dışında ikinci sırada da yayaların karıştığı trafik kazaları bulunmaktadır.  Kocaeli’ne baktığımızda da yayaların karıştığı trafik kazalarının oranı %20 civarındadır.
“YAYALARIMIZIN KARIŞTIĞI TRAFİK KAZALARINI EN AŞAĞI SEVİYEYE İNDİRMEK AMACINDAYIZ”
Bu yönüyle baktığımızda yayalarımızın trafik kazalarından etkilenmemesi ve normal bir şekilde günlük yaşantılarına devam etmeleri bakımından toplumsal bir duyarlılığın ortaya çıkarılması büyük önem taşımaktadır. Bu anlamda Karayolları Trafik Kanununda Ekim ayı içerisinde yapılan bir düzenlemeyle yaya öncelikli trafik anlayışının egemen kılındığı bir düzenlemeyi hayata geçirmiş bulunmaktayız. Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de özellikle polis ve jandarma teşkilatımız toplumu bilinçlendirmek adına eğitim çalışmalarına yıl boyu devam edecektir. Temel amacımız yayalarımızın trafik akışından olumsuz etkilenmemesi ve sürücülerimizin de özellikle yayalarımıza öncelik tanındığı konusundaki duyarlılıklarını en üst noktaya taşımalarıdır. Bu amaçla bu kampanyamızı Kocaeli’de de başlatıyoruz. Yayalarımızın karıştığı trafik kazalarını en aşağı seviyeye indirmek amacındayız. Bu konuda ilgili birimlerimiz büyük bir hassasiyet içerisinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu konuda her türlü eğitim çalışması yapıldıktan sonra kural ihlali yapan ve mevzuata aykırı davranışta bulunan gerek yaya gerekse sürücülere cezai işlemler uygulanacaktır. Buradaki amacımız sadece ceza kesmek değil, trafik kazalarını azalmak ve sıfıra indirmektir.” diyen Vali konuşmalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Vali Aksoy etkinliğe katılan öğrencilerle de bir süre sohbet ederek, trafik kurallarına uyulması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini istedi ve yaya geçidinden geçip Yaya Öncelikli Trafik uygulamasını başlatarak, yapılan uygulamayı  ve trafik akışını izledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL