“Ortak akılla yönetmek” unutulmakta ya da unutturulmaktadır

Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi ve Mimarlar Odası Gebze Temsilciliği basın toplantısı yaptı   Basın açıklamasına Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi Başkanı  Füsun Yılmaz Deniz, Başkan Yrd. Oya Kaya , Sekreter  Alper..

“Ortak akılla yönetmek” unutulmakta ya da unutturulmaktadır

Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi ve Mimarlar Odası Gebze Temsilciliği basın toplantısı yaptı

 

Basın açıklamasına Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi Başkanı  Füsun Yılmaz Deniz, Başkan Yrd. Oya Kaya , Sekreter  Alper Dülger , Yön. Kurulu Üyesi  Vildan Ceco, Mimarlar Odası Gebze Temsilciliğinden Başkan Cenk Elgin, Sayman  Feyzanur Göksu – Üye  Merve Çakır katıldı.

 

“Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Aralık ayında yaptığı meclis toplantısında tüm kentin takip ettiği üzere Gebze Askeri Kışlasının plan detayları onaylandı. Aynı toplantıda tescilli bir kültür yapısı olan Pembe Köşk bir vakfa belirli süreliğine devredildi. Söz konusu toplantıda Sayın Tahir Büyükakın’ın, sürece meslek odalarının katılması gerektiği ifade edildiğinde konuyla ilgili “Ankara caddesi ile ilgili görüş istedik, dönmediler, konuşturmayın beni” diyerek meslek odalarını hedef aldığı da kayıtlara geçmiştir.

Net bir şekilde ifade etmek isteriz ki; Mimarlar Odası yönetim kurulu olarak göreve geldiğimiz günden bugüne kadar siyasi tartışmaların içine girmemeye özen gösterdik. Meslek Odalarının “ortak akıl” ilkesiyle yönetilmek istenen kentte her daim söyleyecek sözlerin, katkı vereceği konuların olduğuna inandık. Bu minvalde Sayın Büyükakın’ın sözlerinde konu ettiği çalışma odamızca hazırlanmış ve ilgili müdürlere ve daire başkanlarına iletilmiştir. Büyükakın ya çalışmadan haberdar değildir, ya da haberdar olduğu halde meslek odalarına vurmaktan imtina etmemiştir. Yönetim kurulu olarak yaptığımız tüm görüşmelerde kurulan diyalog, konu ile ilgili çalışmalarımızın kendisine ulaştırılmadığını düşündürmektedir.

Yaşanan bu hadise ile birlikte geçmişte bir meslek örgütünün kent ve kamu yararına yaptığı en basit açıklamayı dahi “siyaset yapmayın” diye eleştiren yapının belediyelerde halen varlığını koruduğuna şahit olmaktayız. Meslek odaları ile belediyelerin işbirliğinden rahatsız olan bu yapının temsilcileri, yalnızca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde değil, ilçe belediyelerde de varlığını sürdürmektedir. Bu yapı temizlenmedikçe, teknik ve akademik bilgiyle, ortak akılla kentin yönetilmesi hayaldir.

Meclis kürsüsünde ağızdan çıkan sözler bir meslek örgütünü hedef alırken, seçim vaadi olarak verilen “ortak akılla yönetmek” unutulmakta ya da unutturulmaktadır. Mimarlar Odasına bir sokağın aydınlatılması için başvurup meclis toplantısında eleştiren, Kocaeli’nin imar planları için ise Ankara’ya başvuran yapıda ortak aklın zerresi bulunmamaktadır.

Odamızca yapılan çalışmaların görmezden gelinmesi bir yana, defalarca sorduğumuz halde yanıt alamadığımız soruyu yanıtsız bırakan Büyükakın’a ve tüm ilçe belediye başkanlarına soruyoruz: Kocaeli’yi ne zaman Kocaeli’den yöneteceksiniz? İmar planlarında Ankara’ya, projelerde İstanbul’a, inşaat faaliyetlerinde başka kentlere başvurmaktan ne zaman vazgeçeceksiniz? Bu kentin insanına sırt dönmeyi ne zaman bırakacaksınız?

Belediye meclisinde oylanarak kabul edilen kararlarda Kocaeli’nin korunduğunu ne zaman göreceğiz? Örneğin, Pembe Köşk gibi tescilli bir kültür yapısının, yanlış ellerde gerçekleşemeyen restorasyonu ve sonrasında yıkılıp yeniden yapılmasının ardından, neden adı sürekli skandallara karışan bir vakfa verildiğine dair bir açıklama bekliyoruz. Lütfen yanıtlayın, Kocaeli’de mekan ihtiyacı olan, toplum yararına çalışan yerel dernek veya vakıflar neden yok sayılmaktadır?

Soruyoruz; kamu malı olan ve tarihi özelliği bulunan Gebze Askeri Kışla alanı Millet Bahçesi olarak planlanırken  ticarete, galericiler sitesine ayrılan alanlarda kimlere, neden rant sağlanmaktadır? Bu  alanların mülkiyeti kime aittir? Bu alanlar düzenlendikten sonra hangi yöntemle galericilere devredilecektir? Bu alanlar hangi kentsel planlama kriterine göre düzenlenmiştir? Hangi planlama mantığına göre şekillendirilmiştir?

Her fırsatta söylediğimiz sözlerin anlaşılmadığını veya anlaşılmak istenmediğini düşünerek bir kez daha söylemek istiyoruz. Bizler, meslek örgütü yöneticileri olarak kent ve toplum yararına yapılacak tüm çalışmalarda emek sarf etmekten imtina etmeyeceğimizi, kamunun ve kentin zararına olacak her türlü plan, proje ve düzenlemenin de karşısında duracağımızı bildiriyoruz. Ortak akıl ilkesini benimseyen tüm belediye başkanlarına, meslek örgütleri ile işbirliğine karşı olan yapının kurumlardan temizlenmeden kentin ortak akılla yönetilemeyeceğini hatırlatıyoruz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL